Nieuwe Boeken Nieuw verschenen scriptie over dr. H. C. M. Ghijsen In de „scriptiereeks" van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland is de veertiende scriptie verschenen. De scriptie van Elisabeth M. G. Jongma uit Nijmegen is geti teld: Vrouwenschiereiland. Professionele vrou wennetwerken in het leven van dr. H. C. M. Ghijsen (1884-1976) en bevat een studie over de bekende Zeeuwse taalkundige en literatuur historica mw. dr. H. C. M. Ghijsen. De stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland stelt zich ten doel een bijdrage te leve ren aan de kennis van de geschiedenis van Zeeland. Dit wordt gerealiseerd door het coör dineren en initiëren van activiteiten op regio naal-historische gebied, het stimuleren van wetenschappelijk onderzoek en bevordering van deskundigheid. Met de „scriptiereeks" beoogt de Stichting het wetenschappelijk onderzoek te stimuleren en studenten een kans te bieden de (doctoraal(scriptie te publiceren en te versprei den onder een breed publiek. Het historisch we tenschappelijke onderzoek kan ook financieel ondersteund worden. De stichting stelt onder- zoeksvergoedingen beschikbaar aan studenten en onderzoekers die met hun wetenschappelijke onderzoek een bijdrage leveren aan de Zeeuwse geschiedschrijving en de wetenschappelijke dis cussie. Mw. Jongma heeft dankbaar gebruik ge maakt van deze vormen van ondersteuning. Elisabeth M. G. Jongma, afgestudeerd binnen het vak cultuur- en mentaliteitsgeschiedenis aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, heeft onderzoek verricht naar het leven van dr. H. C. M. Ghijsen. De onderzoekster heeft dit gedaan vanuit het perspectief van de vrouwencultuur. Dat betekent dat de „vrouwennetwerken" in het leven van de Domburgse historica Rika Ghijsen centraal staan. Een vrouwennetwerk is een be naming voor de vriendschappelijke relaties tus sen vrouwen gevormd in de achttiende en ne gentiende eeuw. In de scriptie wordt dit netwerk-concept doorgetrokken naar de twin tigste eeuw. Rond 1900 werd het voor vrouwen mogelijk verder te leren in het voortgezet on derwijs en kwamen zij na het gymnasium te recht in de wetenschappelijke wereld. Beide werelden waren in die tijd mannenwerelden. Met het oprichten van eigen verenigingen en clubs konden de vrouwen elkaar steunen en sti muleren. De vrouwennetwerken in het leven van Rika Ghijsen bestonden uit de vriendschap pelijke relaties met haar moeder, vrouwelijke verwanten en vriendinnen. De vrouwennetwer ken buiten de familiesfeer waren de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten in Leiden (VVS L), de Vereniging van Vrouwen met een Academische Opleiding (V V A O) en de Soroptimist International, afdeling Walcheren. In 1919 promoveerde Rika Ghijsen op een dissertatie over Betje Wolff. Eind jaren twintig werd zij gevraagd mee te werken aan een onderzoek naar de Nederlandse dialecten. Als gevolg daarvan raakte zij betrokken bij de oprichting van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek in 1928. Het eerste deel van haar grote werk verscheen dertig jaar later: het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. De scriptie Vrouwenschiereiland. Professionele vrouwennetwerken in het leven van dr. H. C. M. Ghijsen 1884-1976) is te verkrijgen bij de balies van het Zeeuws Documentatiecentrum en het Rijksarchief in Zeeland en kost 15.00. Toezending per post is mogelijk door overmaking van 20.- op girore kening 2834177 van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland o. v. v. „scriptie Jongma". Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het Zeeuws Documentatiecentrum (Liesbeth van der Doe), telefonisch te bereiken onder nummer 0118 - 630210. In het najaar van 1995 verscheen een publikatie over de geschiedenis van Zierikzee: Zierikzee, Monunientenstad aan de Schelde. H. Uil be schrijft kort, in 48 pagina's, maaar wel over zichtelijk, het verleden van Zierikzee. Het is 618

Stad en lande | 1996 | | pagina 36