1995 In het kort: geen diepgravende stadsgeschiedenis gewor den. Het boek is meer als een eerste inleiding voor zowel historisch geïnteresseerden in de regio als toeristen die ook iets meer willen weten over de stad. Niet alleen de economische en politieke ontwikkelingen staan centraal, maar evenveel aandacht wordt geschonken aan kerkelijke zaken, cultuur en onderwijs, armen zorg, sociale onrust en veranderingen in het stadsbeeld in de negentiende en twintigste eeuw. De titel van het boek doel vermoeden dat in het verhaal ook de Zierikzeese monumenten worden beschreven. Dit is niet het geval. Door gebruik van recente foto's van historische ge bouwen van de stad, vervaardigd door Leen Koper en Johan D. C. Berrevoets. krijgen zij wel een plaats in de geschiedenis. Naast foto materiaal en een literatuurlijst bevat het, aan de voorkant erg somber aandoende, boek veel his torische illustraties, waaronder diverse platte gronden van de stad. De prijs is 24.90 (ISBN 90-72138-457) L. v.d. D. Januari: -R.K. kerk ..Willibrorduskerk" na restauratie weer in gebruik genomen. -De Plompetoren aan de Oosterscheldedijk bij Burghsluis blijft gesloten tot restauratie is ge regeld. Februari: -Te Ouwerkerk werden op de begraafplaats op 1-2-1995 de slachtoffers van de watersnood ramp 1953 herdacht. -Het monumentale Plaetsenuus aan de Ring te Dreischor wordt verkocht. Maart: -In anderhalfjaar tijd is voor meer dan tien mil joen gulden geïnvesteerd in plan Tureluur voor de aankoop van ruint tien hectare grond. -Het monumentale pand 's Landskamer van het waterschap Schouwen-Duiveland wordt ver kocht aan een computer-software bedrijf -Plan voor 500 ha Schouws geschiedenis land schap in de polder tussen Rcnesse en Haamstede met landweggetjes, sloten, hout wallen en stolpboerderij. -Ged. Staten van Zeeland willen 100.000 gul den bijdragen aan de renovatie van „Goemanszorg". -Nieuw plan voor de Markt van Brouwershaven met het standbeeld van Jacob Cats op de huidi ge plaats. April: -Ad Leijdekkers ontvangt de cultuurprijs van Kiwanis in verband met zijn verdienste aan het Zeeuws dialect. -De Stichting Goemanszorg Beheer heeft zes ton aan giften binnengehaald. Mei: -De Zierikzeese paardenmarkt wordt verplaatst van de Balie en omgeving naar het centrum. -Het Maritiem museum krijgt een afdeling met prehistorische mastodonten. -De Stichting Museumhaven wil binnen 10 jaar 16 schepen en een scheepsrestauratiewerk- plaats in de Museumhaven. -Opgravingen geven weinig inzicht in de histo rie van de kerk van Westenschouwen. Juni: -De Federatie van Oud Nederlandse Vaartuigen is verheugd met de landelijke monumentenlijst voor oude binnenvaartschepen. -Dialect schrijver Ad Leijdekkers overleden. Juli: -Zierikzees carillon weer terug in de stadhuisto ren. -Vakwerkhuis Vrijpoortje wordt eindelijk opge knapt. -Oude gevelsteen na omzwervingen terug in Zierikzee. -Kor en Bottocht levert 10 fossiele botten op. -Timmerlieden uit Renesse bouwen uit liefheb berij een oude Schouwse Menwagen. -Negen ton provinciale subsidie voor monu menten vooral voor de Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven. Augustus: -Dreischors Vlaslied na 65 jaar boven water. 619

Stad en lande | 1996 | | pagina 37