BROVJLR.SAVIA ejus Ihsulf inZrlandta oppidum, qua' a SfaUc jturmm,Scalaia cop-, nominatutL,. Detail, havenhoofden, galg en rad niet afgebeeld. gracht omgeven en de roodgekleurde gebouw tjes moeten dan de barakken zijn waar het ven del van 100 man onder hopman Hans van Valkenburg na de vlucht uit het Duivelandse Viane slechts kort verbleef. Wegens de „papiste Borgerie". die niet tegen de Spaanse troepen wilde vechten, moesten zij zich op Zierikzee terug trekken. Een bij de kaart bijgevoegde beschrijving van archivaris H. Uil is een uitstekende gids om alle details na te gaan, zoals galg en rad op het schor van het westelijk havenhoofd en de al aan over stroming ten prooi gevallen dijk oostelijk van hel havenhoofd. Opvallend is ook de brug over de haven ter hoogte van Poortdijkstraat en Drilhoek. De haven liep nog verder door dan het Spui dat bij de Stadswaag in de haven uit mondde. Kortom een prachtige kaart in pastelkleuren uit gevoerd waarbij de bebouwing in rood is aan gegeven en het water in een lichtere kleur dan de buitendijkse schorren. De kaart van Braun-Hogenberg is een mooi uit gewerkt stadsgezicht bestemd voor de verkoop. een kopergravure met de voor Brouwershaven kenmerkende bouwwerken: kerk, stadhuis en Sint Annakapel. maar de plaatsnamen in gelati niseerde vorm BROVERSAVIA. De tegenstel ling met de eenvoudige tekening van Jacob van Deventer is treffend. De datering is onbekend. Vóór of na de door de Spaanse bezetting ver oorzaakte brand? Van oorlogsschade is niets te zien en de in 1587 ontluisterde Sint Annakapel staat nog in volle glorie. Ook de tekst op de gra vure vermeldt met geen woord de Spaanse be zetting en het rampzalig gevolg. Er staat slechts: ..Een oppidum (=versterkte stad) van dat eiland in Zeeland dat naar de Schelde Schouwen heef". Deze versterking vonden we reeds op de plattegrond van Jacob van Deventer. Op de achterzijde van de gravure van Braun- Hogenberg staat een iets uitvoeriger tekst in het Latijn, luidende BROVERSAVIA Mattiacci Tacito (de rest in verkorte vertaling) een aan zee gelegen oppidum van vissers en schippers (zie de talrijke masten) waardoor de plaats een geweldige rijkdom van vissen aan verschillende plaatsen levert. Wederom vermeldt deze tekst 601

Stad en lande | 1996 | | pagina 7