In Schoonheid Verstild, Jan Heyse, 1882 - 1954 overleden in 1492 en was gehuwd met Margriete van Borssele. die overleed in 1510. In 1506 brandde de kerk af. Het is niet bekend of daarna alleen de kappen vernieuwd zijn of dat er ook nieuw muurwerk werd gemaakt. Ook hierbij zal Jan van Gruuthuse, die zijn vader in de rechten over Haamstede opgevolgd was, de helpende hand geboden hebben. Hij overleed in 1512. Het koor van de kerk werd gesloopt omstreeks 1605. vermoedelijk omdat de protestantse ere dienst deze liturgische ruimte niet gebruikte. De kerk was voor de kleine dorpsgemeenschap meer dan groot genoeg. Aan de oostzijde van het dwarsschip zijn nog vensterdagkanten van koor in steunberen zichtbaar. De oudste delen van het huidige slot zijn der- tiende-eeuws. De geschiedenis van de rechthoe kige donjon en de uitbreidingen daarvan tot in het begin van de zestiende eeuw zijn genoeg zaam gepubliceerd. Wij zullen daarover hier niet meer uitwijden. Bij een hevige brand in 1525 werd het slot geheel verwoest. Alleen grote stukken muur bleven behouden. Nadat Jacob van den Eijnde in 1609 het slot had gekocht, vatte men de herbouw aan. Daarbij werden onderdelen gebruikt van het gesloopte koor van de kerk. De pijlers van de boogbrug rusten op blokken Ledesteen, die afkomstig zijn van de kolommen van het koor. In het lessen aardak van de aanbouw aan de zuidzijde tegen de oorspronkelijke ingangspartij van de donjon zijn onderdelen hergebruikt van de kap met houten tongewelf van het koor. Zo ziet men dat de traditie zich herhaalde. Gebruikte men bij de bouw van de kerk in de late vijftiende eeuw ma teriaal van de eerste tufstenen kerk ter plaatse, bij de herbouw van het slot werden sloopmate rialen van het koor van de kerk „gerecycled". Wat zegt men ook weer over de Zeeuwen? Dr. Ing H. Janse Amsterdam Literatuur - P. van Beveren, De verdwenen kastelen van Schouwen-Duiveland. Nederlandse Kastelenstichting, Doorn 1960. - M.P. de Bruin (samenst.), „Actuele archeolo gie. Slot Haamstede", Zeeuws Tijdschrift 1964, 213-215 - L.A. Dijckmeester-de Brauw en F.Th. Dijckmeester. Het Slot Haamstede. Nederlandse kastelen deel XVII, Nederlandse Kastelenstichting-ANWB z.j. - H. Janse. Kerken en torens in Zeeland. Zaltbommel 1969. - Th. van Straalen en J.G.N. Renaud, „Kasteel Haamstede", Bulletin KNOB 1971, 79-84. Dubbeltentoonstelling Zeeuws Museum in Middelburg. Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg. Zondag 7 april t/m zondag 18 augustus De in Zierikzee geboren schilder Jan Heyse leefde stil en teruggetrokken in Middelburg en Veere. Hij volgde zijn opleiding aan de Rijksaca demie in Amsterdam. Thema's in zijn werk zijn madonna's met kind, stillevens, landschappen, dierstudies en portretten. 605

Stad en lande | 1996 | | pagina 23