Jaarverslag Commissie Archeologie Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Verslag van Stichting Goemanszorg Beheer In 1995 is veel werk verzet in verband met de vondsten op het strand van Westenschouwen. In de Burghse Schoole was een tentoonstelling ..Het verdronken Westenschouwen" met een begeleidende brochure waarvoor veel belang stelling was. De commissie archeologie, bestaande uit P. R. M. van der Sneppen en F. Beekman, parti cipeerde in de Werkgroep Stadsarcheologie Zierikzee (samen met de provinciaal archeo loog, streekarchivaris en directeur gemeente werken). In 1995 verbreedde deze werkgroep haar werk terrein en is nu Werkgroep Archeologie Schouwen-Duiveland. De vertegenwoordiger P. R. M. van der Sneppen (Paul) werd opge volgd door zijn zoon J. J. E. M. van der Sneppen (Jacques). Een aantal collecties van particulieren werd via de Werkgroep Archeologie Schouwen- Duiveland verworven voor het Gemeente museum in Zierikzee (coll. Goorden, Kruidhof, Deurloo). Museummedewerkster Minke van Meerten speelde daarbij en belangrijke rol. Bij de werkgroep zijn nu ca. 10 actieve ama teur-archeologen aangesloten die iedere maand bijeenkomen voor deskundigheidsbevordering, beschrijving vondsten, uitwisseling gegevens. De werkgroep heeft ook een nieuwsbrief ..Scaldis", waarvan in 1995 nr. 2 verscheen (nr. 1 is uit ca. 1970). De archeologische interesse op Schouwen- Duiveland heeft nu een organisatorische inbed ding gevonden. Professionals en amateurs wer ken samen op dit lange tijd verwaarloosde terrein. Frans Beekman In 1993 werd de Stichting Goemanszorg Beheer, mede op initiatief van Stad Lande opgericht. De doelstelling van de stichting is om de monu mentale boerderij Goemanszorg in goede staat te brengen en te houden. De boerderij is het nieuwe onderkomen van het Streek-en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland. Ook het museum kwam in 1974 mede op initiatief van Stad Lande tot stand. In 1995 werden de restauratieplannen voor de boerderij tot uitvoering gebracht. Daarvoor was veel geld nodig. Middels subsidies, giften en een obligatielening werden fondsen bijeenge bracht. De kosten van de bouw bedroegen ruim 450.000.-. De restauratie werd uitgevoerd door de bouwbedrijven Van de Velde uit Dreischor en Bruinisse. Naast de professionele bouwers, was ook een aantal vrijwilligers actief. Niet minder profes sioneel bouwden deze een verdiepingsvloer in de schuur. Daarnaast werden nog vele andere werkzaamheden door deze groep uitgevoerd. In 1995 werd ook de schuur opgenomen in het Monumenten register, zodat de gehele boerderij nu een Rijksmonument is. In 1996 zal naar verwachting een aanvullend restauratieplan voor de schuur worden uitge voerd. Daarnaast zal de tuinaanleg verder ge stalte worden gegeven. H. Doeleman, secretaris/penningmeester 612

Stad en lande | 1996 | | pagina 30