De Markt in Brouwershaven. niet langs de stoepen, maar aan de rand van de Markt. De beplanting met leilindes, een boom die typisch bij het historische karakter van Brouwershaven hoort, vormt onderdeel van een herinrichtingsplan voor het centrum. Zoals gezegd zijn de inzichten wat betreft de beplanting in de kernen, de laatste jaren danig veranderd. Bestond het groen heel vroeger uit traditionele beplanting als rozen, haagjes en bomen als leilindes, kastanjes, beuken, eiken en platanen, vanaf de jaren zestig kwam daar ver andering in. Meer kleur en fleur moest er komen. Vaak was het aan de groenman van de buitendienst om de beplanting in te vullen, zoals hem dat goed leek. En veel kosten mocht het meestal ook niet. De bloemperken van bielzen op de Brouwse Markt en het bosplantsoen dat tot twee jaar ge leden bij de kerk van Dreischor stond, zijn vol gens Visser voorbeelden van hoe het niet moet. ,.Te modern groen op de verkeerde plekken", vindt hij. De tweede helft van de jaren tachtig bracht een kentering. Sommige kernen waren er wat de aanplant betreft, uit komen te zien als kleine nieuwbouwwijken. Het besef datje door 'zo maar wat aan te planten', het er vaak niet fraai er op werd. begon door te dringen. ..We hebben toen als gemeente gezegd. 'Er moet een plan komen', en in 1989 zijn we met het bureau gaan praten", vertelt De Visser. Afhankelijk van de financiën voert Brouwershaven de aanbevolen projecten in de kernen uit. Nu kent de gemeente twee beschermde dorps gezichten binnen haar grenzen: Dreischor en Noordgouwe. „Vanwege die status is ons han delen daar beperkt en altijd duurder, maar we krijgen hiervoor wel subsidie", voegt hij toe. Volgens plan is in Dreischor intussen de Bogerdweg gereconstrueerd, waarbij vanaf het noordelijk uiteinde van het lint van de Bogerdweg alle beplanting is verwijderd, zodat de begraafplaats als een los geheel in het land schap zichtbaar blijft en de waterloop is te zien. 14

Stad en lande | 1996 | | pagina 16