Vrede Een putjen in de kaken De Vorige eeuw Verder noemt het adviesbureau de versterking van het contrast tussen de kern en het wijdse buitengebied, als belangrijke aanbeveling voor Dreischor, onder meer door beplanting bij de ingangen van het dorp. Het 'opschonen' van het terrein rond de kerk is inmiddels achter de rug. Het bosplantsoen heeft het veld geruimd, terwijl ook de iep en de wilg van het toneel zijn ver dwenen. Ook voor Noordgouwe geldt opschoning van de kerkring als een belangrijke aanbeveling. Net als in Dreischor stonden de leilindes er al, maar is enige tijd geleden het een en ander veranderd aan de samenstelling van de boomsoorten bij de kerk. Het plan noemt verder herinrichting van de beplanting langs de Heereweg als middel om deze weg een duidelijker 'gezicht' te geven. Voor Schuddebeurs wordt onder andere laanbe planting van de Donkereweg geopperd voor een aantrekkelijker geheel. Zonnemaire zou beter uit de verf komen als hetzelfde gebeurt langs de Zuidweg en als een gedeelte van het centrum opnieuw wordt ingericht, vindt het adviesbu reau. Dat centrum van Zonnemaire is inmiddels aangepakt. In de kern zijn tegenwoordig leilin des en krentebomen te vinden. De aanplant van wat haagjes is eigenlijk alles wat nog rest. Andere gemeenten Naast Brouwershaven, werken vandaag de dag ook de gemeenten Middenschouwen en Duive- land met een groenstructuurplan. In Zierikzee komt een dergelijk plan er aan. Westerschouwen gebruikt voor de beplanting van de kernen de gegevens uit het landschaps- beleidsplan. dat deze gemeente sinds 1984 in huis heeft. Daarin worden aanbevelingen ge daan voor het hele grondgebied van de gemeen te, zowel voor het buitengebied als de kernen. Alleen is de invulling voor de kernen iets min der gedetailleerd dan die, welke in een groen structuurplan wordt gegeven. Bruinisse is de enige gemeente die zonder specifiek vastgestel de plannen voor de beplanting werkt, maar is wel voorzichtig bezig, een groenstructuurplan van de grond te krijgen. Carolien de Vrieze Van Jacobus Revius (1586-1658) Schoon is het gout het schoonste der metalen, Schoon t'alebast, en 'duchtige crystal, Schoon is het licht wanneer de son gaet dalen. Schoon t'elpenbeen, en t'rosenroot coral, Schoon is de mey met bloemen sonder tal. Schoon is de Seeg' met haer becranste sweerden Maer, die de croon moet dragen boven al. Schoon is de vree de schoonste opder eerden. Van Jan de Brune de Jonge (1616-1649) Putjen dat in't zoet geblomt Van Me-Iuffrous kaken komt. Zoo wanneer een lachjen maar Ciert het aangezicht van haar. Ach! wat voor een zoeten brant Stiert gy my in't ingewant? Een forneys zijt gy, waar in Ik een Salamander bin. Van Simon Stijl (1731-1804) Wij lachen om de voorige eeuw; Zo spot men met een dooden leeuw. Wat zijn we dwaas? Hoe zal de volgende eeuw, helaas! Niet spotten met den dooden haas. Van Willem Bilderdijk (1756-1831) Zoo elke daauwdrup parel was. Waar vond of schaap of runddier gras. En wy, wy menschen, melk en boter? Neen stervling, roemt ge u wijs, Gods wijsheid is veel grooter. 15

Stad en lande | 1996 | | pagina 17