eeuw zijn eveneens voorwerpen gevonden en werden aparte grondlagen waargenomen. In het begin van deze eeuw schreef meester J. A. Hubregtse uit Burgh ook al over bijzonde re vondsten op het strand. De werkgroep Archeologie is in 1994 in overleg met onder an dere de gemeente, de provinciaal archeoloog en het Rijksinstituut voor Bodemonderzoek gestart met het opgraven van de resten. Helaas ontdekten ook zogenaamde 'schatgra vers' de bijzondere plek. Zij spitten het strand om en zochten met metaaldetectoren naar kope ren en tinnen voorwerpen. Daarmee vernielden ze het bodemarchief en vertraagden het onder zoek naar de geschiedenis van het oude Westenschouwen. Sindsdien geldt er voor on bevoegden een detector-verbod op het strand. Éénmaal in de twee weken onderzoeken leden van de werkgroep Archeologie de lagen die op dat moment naar boven zijn gespoeld. Elke keer is de situatie gewijzigd door de werking van eb en vloed. Van der Sneppen toonde dia's van de plaats van de opgraving en de materialen die er gevonden zijn. Regelmatig worden scherven, leerrestanten, rekenpenningen, bekroningen van mesheften, gespen, schrijfstiften en insignes op gegraven. Insignes zijn religieuze en profane voorwerpen van tin, slechts enkele centimeters groot, en da teren uit de late middeleeuwen. Al deze voor werpen horen thuis in een museumcollectie en zijn voor een deel ook overgedragen aan het Stadhuismuseum in Zierikzee. Vooral de pel grimsinsignes zijn zeer bijzonder. Er zijn insig nes gevonden uit bijvoorbeeld Santiago di Compostella. Dé specialist op dit gebied dhr. H. J. E. van Beuningen vindt de in Wester- schouwen gevonden insignes zeer uniek. Wie meer over de insignes wil lezen kan het boek Heilig en profaan: 1000 laatmiddeleeuwse insignes uit de collectie van H. J. E. van Beuningen raadplegen van Van Beuningen en A. M. Koldeweij. Frans Beekman ging in zijn lezing 'Westen- schouwen, een half verdronken dorp' in op de reconstructie van de kust bij Westenschouwen en de geschiedenis van het oude dorp Westen schouwen. Hij bekeek de aantekeningen van de al eerder genoemde meester Hubregtse. die op het Rijksarchief in Middelburg aanwezig zijn, en vond op het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten, ook in Middelburg, de mate rialen die Hubregtse toen heeft verzameld. Religieuze insignes van links naar reclus: Vondst van liet miraculeuze Mariabeeld. Opschrift Amersfoert 1445 1444 volgens huidige kalender). Calvarie en Seiyatius Maastricht. (Foto: H..I.E. van Beuningen). 5

Stad en lande | 1996 | | pagina 7