Excursie naar Gent te vrijwel alle boeken over Zierkzee en Schouwen-Duiveland. Op eigen kosten liet hij foto's maken van de stad en schonk ze daarna aan het Gemeentemuseum in Zierikzee of aan het Zeeuwsch Genootschap. Al zijn aantekenin gen, prentbriefkaarten, boeken, genealogieën, schilderijen en historische voorwerpen schonk hij aan vrienden en diverse Zeeuwse instellingen. Het tweede artikel is geschreven door J. A. Trimpe Burger "Aantekeningen bij het legaat van de Oudkundige J. A. Hubregtse". Hubregtse was onderwijzer te Burgh en heeft vanaf 1911 tot zijn overlijden in 1940 in de dui nen en op het strand van Schouwen gezocht naar archeologische overblijfselen uit de prehis torie, de Romeinse tijd en de Middeleeuwen. De "collectie Hubregtse" bestaat uit munten, sieraden, gebruiksvoorwerpen, aardewerkfrag menten en curiosa, en is vooral - wat de vroege middeleeuwen aangaat - van internationale be- tekenins. Bij het legaat Hubregtse behoort een omvangrijk persoonlijk archief. Meer informa tie over het jaar boek en de collecties van De Vos en Hubregtse is te verkrijgen bij het secretariaat van het Koninklijk Zeeuwsch Genoorschap der Wetenschappen. Kousteense dijk 7, 4331 JE Middelburg, tel. 0118-630347. (ISSN 0166-459x) Op zaterdag 7 september 1996 gaan we op ex cursie naar Gent. Gent is een zeer oude stad. waarvan de oorsprong teruggaat tot de Kelten, de Keltische naam "Ganda" betekende 'mon ding' of 'samenvloeiing' van de rivieren de Leie en de Schelde. Gent komt vanaf de zeven de eeuw voor in schriftelijke bronnen. Gent was vroeger de hoofdstad van het machtige graaf schap Vlaanderen en is tegenwoordig de hoofd stad van de Belgische provincie Oost-Vlaan- deren. In de tiende eeuw lieten de graven van Vlaanderen een burcht bouwen. Op dezelfde plaats staat nog steeds het grafelijk kasteel, 't Gravensteen, gebouwd in 1180 door de Vlaamse graaf Filips van de Elzas. Dit Gravensteen is een echt middeleeuws kas teel met torens en transen en veel imposanter dan het eenvoudige Gravensteen in Zierikzee. Gent werd in de middeleeuwen een zeer be langrijke stad door de produktie van wollen- stoffen, het beroemde "laken". De benodigde wol werd grotendeels uit Engeland geïmpor teerd. De rijke burgerij kwam menig keer in op stand als de handel en lakennijverheid bedreigd werd. Uit deze middeleeuwse bloeiperiode van Gent zijn nog vele getuigen zichtbaar in de vorm van gildenhuizen en pakhuizen van koop lieden en ambachtslieden. De gotische, Gentse lakenhal met zijn hoog boven de stad uittore nende belfort is een prachtig voorbeeld van de macht van het lakenweversgilde. In Gent gaan we een bezoek brengen aan het Museum van Schone Kunsten. Het museum is natuurlijk beroemd om zijn prachtige verzame ling Vlaamse primitieven als de gebroeders Van Eyck, Hugo van der Goes en Jeroen Bosch. Daarnaast heeft het een uitgebreide collectie zeventiende eeuwse meesters als Van Dijck, Rubens en Jordaens. De beroemde gobe lins zijn er natuurlijk ook. Tevens zijn er ver schillende werken te zien van de negentiende eeuwse school van Barbizon en de Vlaamse ex pressionisten als Servaes, Permeke en Gust de Smet. Kortom voor elk wat wils, zodat besloten is geen rondleiding aan te vragen. Ieder kan zijn eigen hart volgen en zijn keus gaan bekijken. We gaan daarna als groep in overdekte boten een rondvaart door de keurig schoongemaakte grachten en rivieren in de Gentse binnenstad maken. We komen ondermeer door de Graslei met zijn gildenhuizen, de Korenlei, langs de vleeshal en het Leiewater, met uitzicht op de Sint Baafs, de Sint Nicolaaskerk en het belfort. Daarbij wordt van alles over de geschiedenis, de gildenhuizen en opstootjes van de Gentse burgerij verteld in sappig Vlaams. Tussen de middag bent u vrij om te gaan lun chen. Leuk is het om dan met een groepje zo'n tochtje met een koetsje te maken. Als je met vier personen gaat, kost het ieder slechts zo'n 10,-, vertrek vanaf het Sint Baafsplein. Voor enthousiaste kunstliefhebbers houdt historicus P. F. Vleugel een rondleiding door de Sint Baafskathedraal. Het is een prachtig staaltje 19

Stad en lande | 1996 | | pagina 21