€Q«5> <lfi> OD Od Qd ®$9$> cal®?) ddp Od OD Od Een ontmoeting met Johannes Dingeman Cornelis Berrevoets, gebo ren op 18 februari 1928 in Zierikzee. Hij is een zoon van timmerman-aannemer Mathijs Berre voets en Lijntje van Vessem uit Zierikzee. Johan D. C. Berrevoets kornt uit een gezin van vier kinderen, twee broers en één zus. Hij kreeg op Schouwen-Duiveland bekendheid door zijn werk als persfotograaf in dienst van de Zierik- zeesche Nieuwsbode. In zijn rode auto met in grote letters PERS achter de ruiten spoedde hij zich over het eiland om de lezers mee te laten delen in droeve en blijde gebeurtenissen. „Mijn vader was aannemer in burgerlijke en utiliteitswerken. We woonden in de Hoofd poortstraat. De zaak bestaat nog steeds en is nu van H. Fierens." Het was de bedoeling, dat Johan en zijn broer de zaak over zouden nemen van vader als de tijd daar was. „Daarom moest ik van jongsaf aan leren timmeren. Ik heb dan ook nog een ouderwetse en degelijke opleiding gehad. Begin vijftiger jaren hebben mijn broei en ik de zaak overgenomen. We hebben inder tijd de grote verbouwing aan het pand van hotel Mondragon verricht. Dat pand was eerst een gewoon woonhuis. Het was eigendom van de familie Gelderman en na het overlijden van de laatste bewoonster werd het pand door Zeelandia gekocht en verrees hotel Mondragon. Het werk werd uitgevoerd onder architectuur van Schuch en Kramer uit Rotterdam. Andere ingrijpende verbouwingen die we uitvoerden waren aan het pand van Holty op de Dam en de schoenhandel van Jan Bom in de Visstraat." Hoewel Johan D. C. braaf zijn werkzaamheden uitvoerde, was zijn hart niet geheel en al bij het timmerbedrijf. „Je had geen andere keus, je moest het familiebedrijf overnemen, maar van jongsaf aan werd ik gefascineerd door de foto grafie. Fotograferen werd dan ook mijn hobby. Ik ben met een Agfa-klakje begonnen. In mijn amateurtijd heb ik veel natuurfoto's gemaakt en zeker evenveel portretten. Een gewoon kiekje voldeed me al gauw niet meer. Het moest meer zijn, sfeer hebben en een bepaalde kwaliteit. In die tijd heb ik er echter nooit aan gedacht om van fotograferen mijn professie te maken." Achteraf bezien creëerde Johan echter zijn eigen semi-artistiek milieu. In zijn jeugd vorm de hij met een aantal jongeren in Zierikzee een muziekgroep. „Voorde gezelligheid," vertelt Johan, „we speelden er maar wat op los, waren altijd samen. Ad Leijdekkers was de gangma ker, de zanger en de dichter. We musiceerden op citers, gitaren en blokfluiten. Jan Jongschaap be geleidde op piano. We waren de vrije jongens en meiden. We schiepen ons ons eigen wereldje." Het licht van Schouwen-Duiveland, daarvoor was de jonge Johan zeer ontvankelijk. Zo veel scheppende kunstenaars spreken over het unie ke licht dat van tijd tot tijd over Schouwen- Duiveland strijkt. De timmerman Johan Berre voets liet abrupt zijn hamer vallen als hij dat 11

Stad en lande | 1996 | | pagina 17