Na de Pinksterdagen heeft men de dode walvis met een sleepboot naar Vrouwenpolder gebracht. voor een totaalopbrengst van 250.En als u nu weet dat de onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Veere in die tijd een jaarwed de had van 500.dan kunt u nagaan welk geweldig bedrag men hiermee verdiende. Ondertussen hadden de Van der Kloosters het dier verkocht aan prof. dr. J. F. van Bommelen te Groningen voor het Zoölogisch Laboratorium der Rijks-universiteit aldaar. Na de Pinksterdagen is het kadaver naar het strand van Vrouwenpolder gesleept om aldaar geskeletteerd te worden. Tot slot nog dit: Het is niet het achtervolgen van prooidieren, zoals de deskundigen destijds dachten, doch recent onderzoek heeft aange toond dat onregelmatigheden in het aardmagne tisme de oorzaak zijn van deze soms groot scheepse strandeingen. De zeezoogdieren blijken te beschikken over een zintuig waarmee ze het magnetisme van de aarde aftasten om zo hun weg over de wereldzeeën te vinden. Als de magnetische lijnen zijn afgebogen naar de kust als gevolg van bewegingen in de aardkorst, kunnen walvissen in een baan terechtkomen waar ze niet thuishoren. Het zijn vooral potvissen, zwarte zwaardwalvis sen en grienden die door de afwijkingen in het aardmagnetisme de verkeerde kant uit worden gestuurd en tenslotte op de stranden langs de kusten van Zuid-Amerika, Afrika, Australië en soms ook Europa hun noodlot tegemoetgaan. Gebleken is dat de massale strandingen van de in groepsverband levende zoogdieren plaatsvin den op plekken waar hel aardmagnetisme onre gelmatig is. Genoemde walvissen leven in open zee en zijn tijdens hun dikwijls lange reizen niet gewend hun sonar te gebruiken voor navigatie. Ze ver trouwen op hun 'elektrisch magnetisch' zintuig waarmee ze de aardbanen volgen. Kustdolfijnen daarentegen zullen niet zo gauw op het strand terechtkomen. Deze zoogdieren tasten met hun sonar, die overigens een andere frequentie heeft dan die van de grote walvissen regelmatig de kustlijnen af. J. H. Midavaine. Geraadpleegde bronnen: -De Zierikzeesche Nieuwbode van 26 april, 2, 6 en 9 mei 1910. -De Middelburgse Courant van 9 mei, 11, 12 en 16 mei 1910. 19

Stad en lande | 1996 | | pagina 25