Vooraankondiging van een nieuwe cursus 'Scheepswerven in Zeeland' expositie Museum Vlissingen "Geschiedenis te kijk: het verleden van Schouwen-Duiveland in beeld" (ZVU in samenwerking met het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland en het Consulentschap Regionale Geschiedbeoefening Zeeland). Voor wie daar oog voor heeft, is de geschiede nis van dorp en stad en streek op verlerlei manieren zichtbaar. Een oud archiefstuk kan de weg naar onze voorouders wijzen. Een voor werp uit het museum kan de vroegere land bouw weer tot leven brengen, terwijl de inhoud van een beerput licht werpt op de eet- en drink gewoonten van onze voorzaten. En een in rijke band gestoken boek vormt de illustratie van het culturele leven in vroeger tijd. Maar ook een oude kaart, een uitbundig versierde 18de-eeuw- se gevel, een merkwaardige straatnaam of een bocht in een dijk vormen even zovele verwijzingen naar vroeger. Na een algemene inleiding (le bijeenkomst) zullen gedurende de zes volgende avonden deskundigen, ieder van uit de eigen invalshoek en aan de hand van con crete "stukken" (archiefstukken, museumstuk ken, gebouwen, etc.), de geschiedenis van Schouwen-Duiveland belichten tegen de achter grond van de Zeeuwse geschiedenis. Een stadswandeling op een zaterdagochtend door Zierikzee sluit de serie cursusavonden af. Voor iedereen met belangstelling voor de geschiedenis van Schouwen-Duiveland en van Zeeland heeft deze nieuwe cursus het een en ander te bieden. Voorkennis is niet nodig. Een uitgebreide folder met gegevens over docenten en plaats van de cursus is vanaf begin november beschikbaar. Duur: 7 avonden van 19.30 tot 21.00 uur. Aanvang: maandag 27 januari 1997 te 19.30 uur. Cursusgeld: ZVU-ledenleden Vereniging Stad en Lande: 80.-; niet-leden 110.-. Inlichtingen: ZVU (tel. 0118-634800); Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland (tel. 01 11-454454); consulent regionale geschiedbeoefening (tel. 0118-638920). In het Stedelijk Museum Vlissingen wordt op vrijdagmiddag 18 oktober om 16.00 uur de expositie 'Scheepswerven in Zeeland' geopend. Tevens wordt het eerste exemplaar van het boek 'Een onderzoek naar de geschiedenis en de relicten van Zeeuwse scheepswerven' gepre senteerd. De tentoonstelling geeft een indruk van de verschillende scheepswerven - groot en klein - zoals die door de eeuwen heen in Zeeland hebben bestaan. Zeeland bestond tot enkele decennia geleden vooral uit eilanden. De ver bindingen tussen de eilanden liepen over het water en de middelen van bestaan van veel inwoners hadden vaak te maken met dit water. Schepen en scheepsbouw zijn dan ook wezen lijk voor Zeeland. In diverse periodes kenden de regio's in Zeeland diverse vormen van mari tieme activiteiten, ieder met een eigen type schip.De regio's dicht bij zee kenden vooral zeegaande schepen. Hier waren dan ook scheepswerven, die grotere schepen bouwden, zoals de VOC werf in Middelburg, de admirali- teits- en later de marinewerven in Vlissingen en de Koninklijke Maatschappij de Schelde. Dichter bij Brabant werden vissersschepen, als de hoogaarsen gebouwd. De expositie bestrijkt vier perioden. In de publikatie wordt een kort overzicht gegeven van de geschiedenis van de scheepsbouw in Zeeland, gevolgd door een beschrijving van enkele bekende scheepsbou wersfamilies: Meerman, De Klerk, Van Duivendijke en Verras. De tentoonstelling is voor het publiek geopend van 19 oktober 1996 tot en met 19 januari 1997, op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur.

Stad en lande | 1996 | | pagina 29