laatste jaren van zijn leven zette Bakker zijn jeugsherinneringen, in Zierikzees dialect, op pa pier. Hij vertelt over het alledaagse leven in Zierikzee rond het begin van deze eeuw, bij voorbeeld over het vieren van de jaarwisseling, Pasen en Sinterklaas, de paardemarkt en de ker mis. Het leesboek telt 63 pagina's en kost ƒ49.90. (ISBN 90-72138-47-3) Van Aardenburg tot Zonnemaire van Lo van Driel en Ad Steketee is een boek over Zeeuwse plaatsnamen. Het bevat een verzameling van artikelen die beide auteurs twee jaar lang in de maandageditie van de Provinciale Zeeuwse Courant schreven. De plaatsnamen worden niet alfabetisch genoemd, maar zijn per regio in één hoofdstuk geplaatst. Het hoofdstuk Schouwen- Duiveland (30 pagina's) bevat uitleg over de plaatsnamen: Zierikzee, Kerkwerve en Noordgouwe. Burgh-Haamstede, Renesse, Noordwelle, Eikerzee, Ellemeet en Scharen- dijke. Brouwershaven, Ouwerkerk en Nieuwer- kerk, Oosterland, Dreischor, Bruinisse en Zonnemaire. Het in totaal 252 pagina's tellende boek kost 39.95. (ISBN) 90-72838-12-2) In de publikatie W. C. van Manen. Een Hollandse Radicale theoloog van Eduard Verhoef over de hervormde predikant en theo loog W. C. van Manen 1842-1905), wordt één hoofdstuk gewijd aan Zierikzee. Van 1875 tot 1885 was Van Manen predikant in Zierik-zee. In de kerk maakte hij zich verdienstelijk voor de moderne richting. Op latere leeftijd maakte hij deel uit van een "school", de Hollandse Radicalen, die unaniem van mening was dat de brieven van Paulus niet authentiek konden zijn. Op 17 oktober 1875 kwam Van Manen naar Zierikzee. De gemeente telde twee kerken, meerdere predikanten en was "modern", dit blijkt uit de standpunten die door de kerkeraad werden ingenomen. Van Manen meende dat er in de gemeente ook ruimte moest zijn voor het beroepen van een orthodox predikant. Tijdens zijn verblijf in Zierikzee maakte hij reizen naar Duitsland en Zwitserland, publiceerde hij zijn ideeën en kreeg daardoor steeds meer landelijke bekendheid. In december 1884 aanvaarde hij het ambt van hoogleraar te Groningen vanwege de Nederlandsche Hervormde Kerk en in het volgende jaar vertrok hij definitief naar het Noorden. Het boekje telt 91 pagina's en kost circa 20.00. (ISBN 90-242-8475-9) In september 1993 verscheen het derde rapport over As flora- en vegetatieinventarisaties van de provincie Zeeland. Daarmee was de trilogie Zeeuws-Vlaanderen, Midden-Zeeland en Noord-Zeeland compleet. In mei 1994 werd het boek "Broedvogels in Zeeland" gepresenteerd, dat de weerslag vormt van de provinciale broedvogelinventarisaties. Met deze publicaties kwam ook een voorlopig eind aan de reeks rap porten van inventarisaties die in opdracht van de provincie Zeeland zijn gemaakt. Tegen het eind van de twintigste eeuw is het een goed moment te beschrijven hoe de natuur in Zeeland ervoor staat. In "Natuur in Zeeland tussen zee en zoom wat op 1 juni j. 1. uitkwam, wordt van het weten schappelijk werk op populaire wijze verslag gedaan. De bewoners en bezoekers krijgen een beeld van de variëteit en de waarde van de Zeeuwse natuur. Bij het maken van keuzes over de inrichting van het Zeeuwse landschap kan rekening worden gehouden met deze waarden. De gegevens vertellen iets over de ontwikkeling van de Zeeuwse natuur in de loop van de tijd. De inventarisaties dragen bij aan de kennis van de toestand van de natuur in Zeeland aan het eind van de twintigste eeuw. Niet alleen de provincie heeft in de afgelopen jaren inventarisaties verricht. Allerlei instanties hebben zich op enigerlei niveau beziggehouden met aspecten van de natuur in Zeeland. Vrijwilligers hebben eveneens hun steentje bij gedragen. Zo is een enorme stapel rapporten verschenen over de Zeeuwse natuur. Het is on doenlijk al deze rapporten in één allesomvat tend werk te publiceren. Dat zou duizenden, zo niet tienduizenden pagina's tekst opleveren. Vandaar dat het idee werd geopperd Zeeland aan de hand van verschillende landschapstypen te "behandelen" en daarbij niet naar volledig heid te streven. Het boek kost 49.90, het ISBN nr. is 9072138570. (Naar een persbericht van bureau voorlichting van de provincie Zeeland van 28 mei j. 1.) 14

Stad en lande | 1996 | | pagina 20