Kroniek 1996 Geschrokken, was ik de rest van de wandeling onder een hoedje te vangen. Het is nog steeds een prettige wandeling, alleen de romantiek die uitging van dat oude gebouw en het houten plankier is verdwenen. In gedachten zie je nog de Spoorboot, de "Koophandel" of de "Stad Zierikzee" de haven binnen draaien, over dat diepe gedeelte waar ze na de Tweede Wereldoorlog zo veel munitie hebben gedumpt. Nu heb je een fraai uitzicht op de Zeelandbrug en raak je niet uitgekeken op het passeren van de watersportliefhebbers in hun ranke bootjes en als je je omkeert, dan zie je dat mooie eeu wen oude silhouet van de stad voor je liggen. Harry BI ankert 's-Hertogenbosch Binnenkort verschijnt de 21ste jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland), het historisch jaarboek van Stad en Lande. In deze nieuwe Kroniek is vooral veel aandacht voor de 19de en 20ste eeuw. Mevr. dr. E. Palmboom schrijft over 'Parochie stichtingen op Schouwen (achtste-twaalfde eeuw)'. In deze bijdrage wordt inzicht gegeven in de kerkstichtingen in de middeleeuwen. Daarmee wordt tevens de oudste geschiedenis van Schouwen belicht. Hans van Wetering schrijft onder de titel 'Dat zegt u maar een domme dominé' over de bele venissen van de predikant Lambert Godfried Pieterson in Kerkwerve (1778-1813). Het is een boeiend, maar tegelijk droevig verhaal over deze weleerwaarde heer. Dr. A. Doedens schrijft met medewerking van drs. P.B. de Bruine over de oorzaak en de aan leiding tot het Zierikzeese oproer van 1845. Het artikel van J.H.F. Schwartz gaat over mari tieme geschiedenis en heet 'De Roompot ge zonken in de Roompot'. De achtergronden en de nasleep van de ramp met deze Zierikzeese Oostindivaarder worden uit de doeken gedaan. De bijdrage van drs. Jan-Pieter J. Lokker han delt over de 'Belgische vluchtelingen in Zierikzee', die hier in grote getale bij het begin van de Eerste Wereldoorlog arriveerden. Cor Heijboer heeft de modernisering in Nieuwerkerk ten tijde van de watersnoodramp bestudeerd. Hij doet verslag van zijn bevindin gen onder de titel 'Een Calvinistisch openlucht museum?'. Dr. Q.J. Munters gaat in op 'Het einde van de dominantie van de boeren in de gemeenteraden op Schouwen-Duiveland', een onderwerp dat nauw aansluit bij de komende verkiezingen voor de raad van de per 1 januari 1997 te vor men nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. De dialectbijdrage wordt weer verzorgd door Joop van Loo. Dankzij intensief speurwerk kan hij de identiteit onthullen van de dialectschrij ver Koos Kollenaer. Het nieuwe jaarboek wordt gepresenteerd op donderdag 21 november in Scharendijke. De eerste exemplaren zullen die middag wor den aangeboden aan de laatste (waarnemend) burgemeesters van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland. Een nabeschouwing op de gemeenteraadsverkiezingen van 13 novem ber zal worden gegeven door de heer Munters. De Kroniek is voor de leden verkrijgbaar tijdens de ledenvergadering op vrijdagavond 22 november. De prijs voor leden bleef 29,50. Degenen die op 22 november verhinderd zijn, kunnen hun bestellingen opgeven aan R. de Jongh, Meelstraat 49, 4301 EB ZIERIK ZEE, tel.: 0111-420237; bij geen gehoor: 0111- 412926 (J. van Loo). Voor niet-leden is het jaarboek ook verkrijgbaar in de boekhandel. Voor hen is de prijs verhoogd tot 35, 22

Stad en lande | 1996 | | pagina 28