Nieuwe boeken lend vlak wanneer zij, ter rechtvaardiging van het betrekkelijke isolement dat zij zeggen voor te staan, verwijzen naar de noodzaak de eigen identiteit van hun dorp of streek tegen teloor gang te moeten beschermen. Zij verliezen dan uit het oog dat identiteiten door-en-door sociale producten zijn, die niet als een relikwie in een vitrine behoren te worden bewaard, maar beter als hulpbronnen kunnen worden ingezet in de maatschappelijke strijd die elk dorp, elke ge meente en elke streek van tijd tot tijd te voeren heeft. De identiteit van Schouwen-Duiveland kan trouwens naar mijn mening niet echt in het ge ding zijn zolang er raadsleden zijn bij wie al leen al aan hun naam is te horen dat zij hier thuis horen. Want al zijn er op dit moment dan (even) geen raadsleden meer die Verseput of Padmos heten, er zijn er nog steeds wèl die lui steren naar de naam Flikweert, Jumelet, Van der Wekken en Van den Berg: ook illustere namen die. als ik mij niet vergis, echt bij Schouwen-Duiveland horen. Wageningen. dr. Q. J. Munters Publicaties over Schouwen-Duiveland De zuidkust van Schouwen In het Zeeuwse milieubeleidsplan 'Kerend Tij' en het 'Waterhuishoudingsplan' is de zuidkust van Schouwen aangegeven als een gebied waar alleen gebiedsgericht beleid gevoerd kan wor den. John Beijersbergen en Jeroen de Maat geven in de publicatie Gebiedsvisie voor de zuidkust van Schouwen aan op welke wijze dit zo bijzondere gebied zich zou kunnen ontwik kelen. Deze visie wordt als advies ingebracht bij het landinrichtingsproject Schouwen-oost en is opgesteld door de provincie Zeeland in sa menwerking met de Rijksuniversiteit van Utrecht. Belangrijk uitgangspunt is het eigene van het Schouwse landschap te bewaren en het opnieuw in werking stellen van natuurlijke pro cessen. Het landschap wordt gevarieerder door de vele overgangen tussen water en het ontstaan van bijzondere flora en fauna. Het nogal techni sche geschreven rapport bevat interessante in formatie over de zuidkust van Schouwen. Allereerst wordt de ontstaansgeschiedenis van het gebied beschreven met aandacht voor de moernering, de ontwatering, de ramp en de her verkaveling. Daarnaast wordt natuurlijk ook aandacht besteed aan de geologie, bodem, hy drologie, flora en fauna (met een klein stukje over de geschiedenis van de Schouwse paling!) en de landbouw. In de resterende hoofdstukken wordt o.a. het beleidskader geschetst en model len los gelaten op het landschap. Zeven bijlagen en een plankaart van de zuidkust van Schouwen maken het boek compleet. De publicatie is ver fraaid met aquarellen en tekeningen van Kees de Kraker en prachtige (zowel oude als nieuwe) foto's van het gebied. De gebiedsvisie wordt be schreven in 131 pagina's en kost 35.-. (ISBN 90-71565-44-0) Scheepswerven in Zeeland Sinds 1991 heeft de Werkgroep Industriële Archeologie Zeeland zich bezig gehouden met de inventarisatie van vroegere en huidige Zeeuwse scheepswerven. Een overzicht van die gegevens is nu gepubliceerd in het boek Scheepswerven in Zeeland. Een onderzoek naar relicten van Zeeuwse scheepswerven van A.F. Franken. Naast een korte inleiding over de his torische ontwikkeling van de scheepsbouw in Zeeland worden enkele belangrijke scheepsbou wersfamilies genoemd, zoals Van Duivendijk uit Bruinisse, Meerman uit Arnemuiden, De Klerk uit Breskens en Verras uit Paal. De vroe gere en huidige scheepswerven worden per plaats beschreven. Voor Schouwen-Duiveland 10

Stad en lande | 1997 | | pagina 16