horizon langs de Grevelingen op storende wijze zouden onderbreken, dat de molens in een ge bied waren geprojecteerd dat in het bestem mingsplan Buitengebied van de Gemeente Brouwershaven als ..landschappelijk zeer waar devol" was aangeduid en dat de turbines zouden worden gebouwd op een oud karreveld, een laag gelegen stuk natuurterrein, waarvan voor heen de grond was gebruikt voor de ophoging van de zeewering. Geen van deze argumenten maakte enige indruk op het Gemeentebestuur, dat zich, evenals de meeste andere Zeeuwse ge meenten tegenover de Provincie had verplicht een aantal windturbines op haar grondgebied toe te staan en zich bij de keuze van de locatie had laten leiden door de aanwezigheid ter plaat se van een hoofdkabel van het elcetriciteitsnet. Bij de door de Natuur- en Vogelwacht voortge zette procedure bij Provincie en Raad van State werd de Gemeente en daarmee ook de Vereniging Zeeuwind. de exploitant van de tur bines, in het gelijk gesteld. 2. De hoogbouw voorzien in het recreatieplan, 2e herziening, van de Gemeente Bruinisse. Het betrof hier en zeer massaal gebouw in hoogte trapsgewijs oplopend van 6 tot 29m.. dat plaats bood aan 95 appartementen en dat dooi de opdrachtgever, Aquadelta Beheer BV, van essentieel belang werd geacht voor de upgra ding van zijn recreatiecentrum naast de jachtha ven van Bruinisse. Ons bezwaar richtte zich tegen het plan het voorste gedeelte van het ge bouw een hoogte te geven van 29 a 30 meter en de toestemming die de Gemeente wilde geven om de wettelijk toegestane hoogte met het dub bele te overschrijden. Behalve onze vereniging bleek ook nog een aantal andere a-politieke or ganisaties waaronder de Natuur- en Vogelwacht, het Grevelingenschap en enige particulieren tegen dit aspect van de plannen te zijn. Nadat de Gemeente Bruinisse alle beden kingen had verworpen, dienden deze partijen bezwaarschriften in bij de Gedeputeerde Staten van de Provincie. Hoewel de Gedeputeerde voor Ruimtelijke Ordening zich een warm voorstander van het project had betoond, beslo ten G. S. als geheel de geuite bezwaren alsnog gegrond te verklaren. Hun standpunt werd voor namelijk ingegeven door de overweging dat een dgl. ..hoogbouw een element van vestedelijking tot stand zou brengen dat afbreuk doet aan het open landschap en de landelijke karakteristie ken van de omgeving." 3. De bedreiging van de vliedberg te Scharendijke. Op 30 januari vond er in Scharendijke een ver gadering plaats van de Commissie van Algemene en Bestuurlijke Zaken van de Gemeente Middenschouwen. Daarin stond het aan het publiek vrij zijn mening te geven over de structuurschets Scharendijke, die nog dooi de Gemeenteraad zou moeten worden behan deld. Onze vereniging heeft er bij deze gelegen heid voor gepleit de nieuwe doorgaande weg die de Kloosterweg moet verbinden met het verkeersknooppunt nabij de Brouwersdam zo aan te leggen dat geen schade wordt aange bracht aan één der twee enige historische vlied bergen die Schouwen-Duiveland nog rijk is, en wel de vliedberg gelegen tussen de Elekerzeeseweg en de boerderij „De Boterhoek". Wij hebben ons daarom uitgespro ken tegen het door de Gemeente voorgestelde tracé dat deze vliedberg rakelings zou paaseren en het waardevolle weidelandschap daarom heen voorgoed weg zou vagen. Voorgesteld is de nieuwe verkeersweg noordelijk om de vlied berg heen te leiden. 4. De aanleg van een nieuw bedrijventerrein te Renesse. Begin '96 legde de Gemeente Westerschouwen het ontwerp bestemmingsplan Bedrijventerrein Renesse ter visie. Zij hadden besloten dit op één der meest in het oog springende plaatsen in de omgeving van de dorpskern te projecteren, na melijk op de kruising van Stoofweg en Helleweg/Lagezoom en wel zodanig dat het Slot Moerinond vanaf de Stoofweg en de kerk toren van Renesse vanaf de Helleweg, door grote loodsen, lichtreclames, reclamevlaggen en hoge veiligheidsveiiichting grotendeels aan het oog zouden worden onttrokken. Het te bouwen terrein had een agrarische bestemming en was gedeeltelijk in gebruik voor volkstuinen. Van meet af aan kondigde Stad en Lande bezwaar tegen dit bestemminsplan aan dat naar onze me ning onverantwoordelijk omging met het fraaie 15

Stad en lande | 1997 | | pagina 21