Streekdracht De Arke Schouwse mannendracht ±1900 - 1940 Het is gelukt!! Het Schouwse mannenkostuum komt er. Hel is een kopie van de mannendracht, zoals tentoongesteld in het Stadhuismuseum in Zierikzee. Het kazerneringsfonds zegde ons een subsidie van f.500.- toe. Daarmee zijn we naar een kleer maker gestapt om een broek te laten maken. Het was nog even zoeken naar het juiste model. Maar daar konden ze ons bij „Goemanzorg" mee helpen. Zo'n broek van vóór de oorlog draag je met bretels, heeft een gulp met knoop jes en geen achterzak. Toen de stof en de kleermaker betaald waren, was het met die f.500,- meteen gedaan. Gelukkig hadden we een jasje (lang model) en een vest gekregen. Maar u weet waarschijnlijk ook, wat er gebeurt, als 2 dotten van motten in een ouwe jas gaan wonen. De noodzakelijke restauratie wordt door één van onze leden uitge voerd. met behulp van de overgebleven lapjes van de broek. Bretels vonden we in een oude doos en na een bezoek aan de schoenmaker kunnen die weer jaren mee. Ook een overhemd (zonder boord) bleek in ons depot aanwezig. Voor de losse boord weer naar Goemanzorg"; want daar had ik zoiets in het kabinet zien lig gen. Aardige, hulpvaardige mensen daar, want ik mocht het model natekenen. Weer een ander Arke-lid gaat dat boord nu maken en dan moet dat keihard worden na het stijven en strijken. Het wordt met losse knoopjes aan het overhemd bevestigd. De stropdas kwam van een lid uit St. Annaland. Al eerder hadden we een horlogeketting ge kregen, die hier vroeger op Schouwen is ge dragen, die komt nu goed van pas. Ja. en dan nu dat petje dat er bij hoort. Het is een hoog petje. Onze voorzitster deed een op roep via Omroep Zeeland en onze verwachtin gen waren hooggespannen, wantje bereikt dan wel veel mensen. We hebben nu een schipperspet, een Duitse pet en een platte pet, allemaal goed bedoeld, maar een hoog petje kregen we niet te pakken. Maar wie weet, als iemand dit leest? In ieder geval is geregeld, dat we in geval van nood zo'n petje kunnen lenen voor de eerste presentatie; op onze jaarvergadering in januari '97. We zijn nog op zoek naar een man met maat 50, die dit kostuum zo nu en dan wil presenteren. Wie hier iets voor voelt, belle mij. Saskia Eggink maakte een tekening van het kostuum, zodat u een goede indruk krijgt van het geheel, zoals het hier van 1900 - 1940 op Schouwen werd gedragen. S. Mol-Kleinepier tel. 0111-413070 Schouwse mannendracht zoals die werd gedragen van ±1900-1940 20

Stad en lande | 1997 | | pagina 26