Restauratie vakwerkhuisje voltooid Delen van drie rouwserviezen (vooraan Wedgewood) (foto redactie gel en een zilveren naaietui. Uit een nalaten schap van een mevrouw uit 's-Gravenhage werd een uniek foto-album en een beugel met krullen geschonken. Het v.m. waterschap Schouwen-Duiveland stelde een originele „Bosman" watermolen ter beschikking, die ach ter het museum zal worden opgesteld. Alle gulle gevers hartelijk dank. Het museum ,,De Vergulde Garnaal" in Brouwershaven heeft helaas haar deuren moe ten sluiten. De museale voorwerpen en de vitri nes zijn grotendeels ondergebracht in Goemanszorg. Vermeldenswaard is dat het museum in het af gelopenjaar met medewerking van 22 suppoos ten voor baliewerk en 10 medewerkers voor op bouw, inrichting en rondleidingen -allen op vrijwillige basis- goed heeft gefunctioneerd. Wij hopen in 1997 op deze manier onze werk zaamheden en activiteiten te kunnen voortzet ten. Namens het bestuur, W. C. Slager Steenland, secretaris. Het aannemersbedrijf van Dick Quant heeft tot voor kort de handen vol gehad aan het zoge naamde vakwerkhuis aan het Vrijpoortje in Zierikzee. In opdracht van de voormalige ge meente Zierikzee startte de aannemer vorig voorjaar de broodnodige, grootscheepse restau ratie van dit bijzondere pand. Een restauratie waar overigens ook Stad en Lande zich sterk voor heeft gemaakt. Het vakwerkhuis is name lijk een bijzonder geval binnen de Zierikzeese stadsmuren, omdat het een uiterst zeldzame herinnering vormt aan de Middeleeuwse bouw met houten vakwerkpui. Ook herinnert het pand aan hoe men oorspronkelijk huizen bouwde: een houtskelet met wanden van gevlochten tak ken. afgesmeerd met klei. De vakken in de gevel zijn al lang geleden gevuld en met bak steen afgepleisterd. Voor het overige is dit mo numentale gebouw helemaal uit baksteen opge trokken. Het vakwerkhuis dateert waarschijnlijk groten deels uit de zestiende eeuw. Het bevat gotische kenmerken in opbouw en detaillering. Vermoedelijk heeft het pand als werkplaats dienst gedaan, terwijl het later ook deels voor bewoning geschikt is gemaakt. Zeker is dat er heel lang een wijnhandel in heeft gezeten. Recentelijk is de grootscheepse restauratie van het vakwerkhuis afgerond. Viel het karwei mee of viel het tegen? Quant zegt wel enigszins tegen de restauratie te hebben opgezien, maar vertelt nu: ,,Ik had het werk zwaarder inge schat, het is ons meegevallen." De restauratie verliep in fases. Het pand werd eerst leegge maakt en vervolgens totaal ontmanteld: de dak pannen eraf, kozijnen en grote delen van de muren eruit en ga zo maar door. Nadat de kozij nen waren vernieuwd en de muren opnieuw op gemetseld, werd het dak aangepakt. „Eind au gustus was het pand waterdicht. Aansluitend zijn we er zes weken van tussen geweest om daarna te beginnen met de restauratie van de spantconstructie. Met Kerst was die binnen constructief in orde," aldus de aannemer. Hij vertelt verder dat aan het interieur van het vak werkhuis alleen het echt nodige is gedaan. Zaken als de trap en het sanitair zijn niet ge plaatst, gewoonweg omdat de bestemming van 22

Stad en lande | 1997 | | pagina 28