Hef aan, rechtschapen Kroost der Vaderen! Bataven! hef den Feestzang aan; De heerschzucht durfde uw Kusten naderen! Zij vlood; met schande en smaad belaên, Der Volken vijand ligt verslagen, Der Volken Heilzon is aan 't dagen: En Neêrlands oude roem hersteld. Hef aan Bataaf! gij zijt gewroken; Gij hebt der Britten trots verbroken; Triumph! Triumph! zij zijn geveld. In het duet largo con espressione bezingen koor en solisten de moed van de oorlogsslachtoffers, die vielen 'op het veld des roems'. Tederheid en militaire flinkheid gaan in de melodie van een en hetzelfde gezang hand in hand. Een boeiend contrast bereikt de componist met zijn adagio grave, bedoeld om dankbaarheid aan het Opperwezen te betuigen en Zijn verdere bijstand te vragen; een innige, roerend-eenvoudige wijs volgt hierin een statige opening op. De afsluiten de koorzang sprankelt van vervoering over de overwinning die bij compositie van de 'Feestzang 1799' zo vers in het geheugen lag. Succes heeft het stuk beslist geoogst. Toneeldirecteur 's Gravesanden wendde zich niet voor niets nog dezelfde maand tot de raad met het verzoek om permissie voor de stichting van een schouwburg dan wel voor jaarlijkse optredens te Zierikzee. !s Gravesanden had voor het theater zelfs al een plaats op het oog! De uitvoering van Christian Ruppe's 'Haagse Feestzang' door een toneelge zelschap uit Amsterdam, is de vroegste uitvoe ring van een groot muziekstuk, uit de geschiede nis van Zierikzee! Op 25 juni 1997, van 16.00 tot 17.00 uur, besteedt Omroep Zeeland, in een aflevering van 'De Tijdmachine', aandacht aan de geschiedenis van het zangkoor van het Leidse Weeshuis en de beoefening van de muziek in Zeeland in de periode 1800-1830 (herhaling op 17 augustus 1997, van 10.00 tot 11.00 uur). Van de 'Feestzang 1799' zullen in dit programma delen te horen zijn (in de herhaling van het program ma zal de muziek in haar geheel worden ged raaid). Bij dezen wil ik graag mevrouw E. W. Blikman- Ruiterkamp te Zierikzee bedanken voor het aan reiken van de genoemde zangtekst, en de heren H. E. S. Sinck te Zierikzee en P. M. Kann te Den Haag, voor hun informatie op de terreinen van respectievelijk de geschiedenis van de Zierikzeese vrijmetselaarsloge en de Nederlandse muziekge schiedenis. Geraadpleegde literatuur en archivalia: - H. Asma (red.), De harmonie van Zierikzee, Zierikzee 1996], - Albert Clement, Aspecten van het muziekleven in Middelburg ten tijde van het stadhouder schap van Willem V (1751-1795), in: Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 3/2 (juni 1994) p 63-69. - F. Grijzenhout, Feesten voor het vaderland. Patriotse en Bataafse feesten 1780-1806, Zwolle 1989. - 5. W. M. A. den Haan en P. M. Kann, Zucht om zich te oefenen in de lieflijke zangkunst. Het koor van het Leidse Weeshuis in de Bataafs-Franse Tijd, Alphen aan den Rijn 1996. - J. F. Kramer, Het feest der hervorming. Een feest voor alle christenen, of leerrede gehou den op den avond van den 2den november 1817, Zierikzee 1818 - Willem Lootens, Beschrijving van het oude en nieuwe orgel in de Groote of St. Lievensmon- sterkerk der stad Zierikzee, beneffens eenige korte aanmerkingen over de oudste orgelen tot die op deezen tijd, 1771 - Kadastrale Atlas van Zeeland 1832. Serie Schouwen-Duiveland (Zierikzee), Middelburg 1995. - Middelburgsche Courant, 1800-1830. - Zierikzeesche Courant, 1809-1830. - Gezangen ter gelegenheid van de viering van het derde eeuwfeest der kerkhervorming op den 2e november 1817, des nademiddags in de Groote Kerk te Zierikzee, Zierikzee 1817 (hiervan resteren slechts twee bladzijden (bibl. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, inge bonden in bovengenoemd boek van Kramer)). - Gemeentearchief Goes, Verzameling Lenshoek cat.nr. 67 (Gezangen uit het toneelspel 'De aftogt der Engelsche Russische Armée van de Bataafse Kust', Zierikzee 1800). 22

Stad en lande | 1997 | | pagina 24