GESIGNALEERD Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (GASD), Archief van de kerkvoogdij van de Hervormde gemeente te Zierikzee (notulen van de verga deringen van kerkmeesters (kerkvoogden), 1799-181 5 (zonder inv.nrs.)). GASD, Stad en gemeente Zierikzee 1275-1939 (SGZ), 'notulen van de raad', 1798, 1800 en 1805 (vrl.inv.nrs. 61, 63 en 68). GASD, SGZ bevolkingsregister en akten burger lijke stand 1797-1830. - Theater Instituut Nederland, De aftogt der Engelschen en Russen van de Bataafsche kust. Toneelspel In drie bedrijven, Amsterdam/ Westzaandam 1799. Nadere informatie over dubbelcd met 'Feestzang 1799' van Christian Friedrich Ruppe (1753- 1826): Hef aan Bataaf! Nederlandse Muziek rond 1795. Ensemble Pont de la Virtue. Erasmus WVH 187/188, Cat. D/E. Sander den Haan Nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland Op 1 januari 1997 werd de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland een feit. Ter gelegenheid daarvan publiceerde gemeentearchivaris Huib Uil, op initiatief van de Stuurgroep Herindeling Gemeente Schouwen-Duiveland, een boek over acht eeuwen besturen op Schouwen-Duiveland, getiteld De wapens neergelegd (Goes 1996). In deze aantrekkelijke en interessante publicatie wordt de ontwikkeling van het lokale gezag op het platteland en in de steden Zierikzee en Brouwershaven beschreven van de late middel eeuwen tot en met de twintigste eeuw. In het midden van de 12de eeuw ontstonden lokale bestuurs- en gerechtsdistricten, ook wel ambachten genoemd. De auteur volgt de ont wikkelingen na de Nederlandse opstand, beschrijft de vorming van het regentenpatriciaat en bespreekt in begrijpbare taal de functies van. burgemeester, thesaurier, raadslid, baljuw, schout en schepenen. De manier van vergaderen, de salariëring, vergaderlokaties, enz. worden geïllus treerd aan de hand van voorbeelden uit de archieven. Ook de ideeën die in deze eeuw ontstonden over het samengaan van de gemeenten ontbreken niet. Het boek bevat diverse afbeeldingen van prominente burgemeesters, gemeente-secretaris sen en vroegere gemeentehuizen op Schouwen- Duiveland. De laatste hoofdstukken zijn gewijd aan de gemeentewapens, gemeentevlaggen en het nieuwe wapen van de gemeente Schouwen- Duiveland. Huib Uil, De wapens neergelegd, Goes 1996 (ISBN 90-72138-686), 48 p., met literatuurlijst, 24,50. Gens Nostra Het maandblad Gens Nostra van april/mei 1997 van de Nederlandse Genealogische Vereniging is geheel gewijd aan het thema 'Zierikzee'. Op 24 mei jl. vierden de leden van de vereniging het dertigjarig bestaan met een boottocht op de Oosterschelde en een stadswandeling in Zierikzee. Het tijdschrift bevat de volgende uitgebreide arti kelen: Vernoemingsreeks van de voornaam 'Triest' op Schouwen' door T. de Jonge; 'Orizande' doorJ. W. Zondervan; 'Zeeman in Zierikzee, geen slaaf in Barbarije. Het archief van de Slavenkas als historisch-genealogische bron' door E. van der Doe; 'P. D. de Vos, archivaris en genealoog in Zierikzee' door H. Uil; Op zoek naar de ware Jacob(us). Het probleem van twee gelijknamige neven Drabbe' door K. P. de Bree; 'Aanzet tot de geschiedenis van de Joodse burgers van Zierikzee' door C. M. Bierens; 'Driehonderd jaar Moolenburgh op Schouwen-Duiveland' door N. A. Deïst en 'De oudste generaties van het geslacht Fokker op Schouwen' door 23

Stad en lande | 1997 | | pagina 25