LEDENMUYATIES L. J. Speelman. Het blad opent met een overzicht van de namen en familiewapens van Zierikzeese burgemeesters (1814-1996). Tussen de artikelen staan kleine berichtjes en overzichten van bij voorbeeld de kwartierstaten van J. L. Braber en P. D. de Vos, een Zierikzeese drieling in 1627, gewonde en gesneuvelde militairen uit Zierikzee, een foutieve inschrijving in de burgelijke stand. Het tijdschrift bevat illustraties en zelfs drie prachtige kleurenafbeeldingen van o.a. het wapen van de oude gemeente Zierikzee en de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland en een fragment van de zeekaart van Lucas Jansz. Waghenaer (1584). Gens Nostra, maandblad der Nederlandsche Genealogische Vereniging, jaar gang 52, nr. 4/5, 1997 (ISSN 0016-6936), 127p. Conflicten op Schouwen-Duiveland in de Middeleeuwen In de Middeleeuwen werd een militaire overwin ning vaak gezien als een geschenk van God. Maar hoe werden nederlagen uitgelegd? Historicus Ronald de Graaf heeft dit thema ver der uitgewerkt in zijn boek Oorlog om Holland en richt zich daarbij vooral op het analyseren van de gevechten: de tactieken die bij oorlogsvoering gebruikt werden. In zijn onderzoek werkt hij de conflicten uit die de graven van Holland voerden met de machthebbers uit de omliggende gebie den. In de Middeleeuwen was het graafschap Holland uitgegroeid tot het machtigste gewest van de Noordelijke Nederlanden. In het zuiden werden gevechten gevoerd met de Vlamingen om de suprematie van Zeeland bewesten Schelde (Walcheren en de Bevelanden). Zeeland beoosten Schelde (het gebied ten noorden van de Oosterschelde) behoorde al tot het graaf schap Holland. De Oosterschelde was van grote strategische waarde, zowel voor Holland als Vlaanderen. De oudste en belangrijkste handels route lag langs Schouwen en de stad Zierikzee nam een prominente plaats in. Daarnaast was Zeeland belangrijk voor de voedselvoorziening: een groot deel van het graan kwam uit deze gebieden. En juist daar werden de gevechten gevoerd. Herhaaldelijk werd Zierikzee belegerd. In hoofdstuk V (p. 151 -209) beschrijft de auteur het conflict tussen de Hollanders en de Vlamingen tot in de details en is een belangrijke rol weggelegd voor Schouwen-Duiveland en Zierikzee. Vooral de analyse van de zeeslag bij Zierikzee geeft inzicht in de toegepaste technie ken bij oorlogsvoering; eerst het manoeuvreren, de duels tussen de koggen en later het enteren en aanvallen vanaf gevechtsplatformen en kleine re schepen. Ronald de Graaf, Oorlog om Holland, Hilversum 1996 (ISBN 90-6550-278-5), 494 p., met noten, bronnen- en literatuurlijst en een register van personen, 69,-. L. v. d. D. Nieuwe leden Dhr. W. C. Schot Fam. Y. Smit Dhr. Ir. J. H. van den Hamer Dhr. M. Roks Opgezegd heeft Mevr. H. J. Doeleman te Zierikzee te Ridderkerk te Vlissingen te Sirjansland te Utrecht Afgevoerd zijn Mevr. E. M. Slager Dhr. C. Karman Dhr. B. Mertens Mevr. M. B. Fokker Drs. M. J. Faasse Dhr. O. Griffioen te Zierikzee te Veldhoven te Nieuw Zeeland te Noordgouwe te Kamperland te Serooskerke 24

Stad en lande | 1997 | | pagina 26