GESIGNALEERD Huizen in Zeeland De Vereniging Hendrik de Keyser, welke als doel stelling heeft het behoud van architectonisch of historisch belangrijke oude gebouwen, startte bij haar 75-jarig jubileum in 1993 met de serie 'Huizen in Nederland'; omvangrijke boekwerken met beschrijvingen van panden die de vereniging aangekocht en gerestaureerd heeft. Het eerste deel omvatte Friesland en Noord-Holland. In 1995 volgde het tweede deel 'Amsterdam' en nu ziet het derde deel het licht: Zeeland en Zuid-Holland. In deel III worden diverse panden in Zeeland beschreven. Naast de restauratie wordt ook de bouw- en bewoningsgeschiedenis uiteen gezet. Op schaal getekende plattegronden en doorsne den geven een goed beeld van de monumenten. In de eerste hoofdstukken wordt uitleg gegeven over de ontwikkelingen in het bouwvak en de wijze waarop de bouwers, van handwerkers en leveranciers tot ontwerpers en opdrachtgevers, door de eeuwen heen hun gebouwen in Zeeland en Zuid-Holland realiseerden. Het zuid-westelijke deel van Nederland toont een eigen architectonische ontwikkeling. Het gebied lag gunstig voor de aanvoer van materialen. Het belangrijkste materiaal, baksteen, werd hier geproduceerd. De architectonische leiding kwam het eerst uit het vroeg ontwikkelde Vlaanderen. Daarnaast veroverde, met de natuursteenhandel, ook de rijkere Brabantse gotiek steeds meer ter rein. Deze invloeden zijn terug te vinden in de Zeeuwse steden. De verwoestingen uit het begin van de Tachtig jarige Oorlog waren groot en de daaropvolgende stroom immigranten uit Antwerpen was omvangrijk. Deze gebeurtenissen leidden tot ver hoogde bouwactiviteiten in de Zeeuwse steden. Omstreeks 1700 nam Den Haag de leiding in de architectonische sfeer over en werd, ook in Zeeland, de Lodewijk XlV-stijl geïntroduceerd. De grote omslag in woonhuisbouw voltrok zich rond 1900. Niet alleen de woonvormen veran derden ook traden er wijzigingen op in de mate rialen die gebruikt werden, de bouwstijl en de mensen die zich met huizenbouw bezighielden. Vooral de timmerbazen namen tot dan toe een sterke positie in, zij bouwden niet alleen het huis maar werkten ook het interieur af: trappen, binnenbetimmering, stucwerk en schoorsteen mantels. De vereniging Hendrick de Keyser bezit panden uit veel perioden en een onderlinge vergelijking is boeiend. Het boek geeft voorbeelden uit Brouwershaven en Zierikzee. De beschrijvingen bevatten informatie van zowel verdwenen als nog bestaande huizen: in Brouwershaven het stadhuis; in Zierikzee onder andere de zoutketen, het Gravensteen, Havenpark 1 (De Witte Swaen), Meelstraat 1 het huis De Haene, Nieuwe Bogerd- straat 16, panden aan de Nieuwe Haven en de Oude Haven, de Noordhavenpoort, het voormali ge stadhuis, het huis Ravesteijn (ingericht als Schotse Kerk) en 't Vrijpoortje. Voor de liefhebber van de ontwikkeling in huizenbouw, woonvormen en architectonische details is dit boek een zeer interessant naslag werk met prachtige foto's en tekeningen. R. Meischke, H. J. Zantkuijl, P. T. E. E. Rosen berg, Huizen in Nederland: deel III Zeeland en Zuid-Holland, Zwolle 1997 (ISBN 90-400-9944- 8), geïlls., 448 p., met zaken-, personen- en plaatsenregister, ca. 55,-. Terug in de tijd In de serie 'Terug in de tijd' is een fotoboek over Schouwen-Duiveland verschenen. Helaas is deze publicatie weinig aantrekkelijk, net als trouwens alle delen in de serie. In het boekwerk wordt aan het begin van elk hoofdstuk een korte beschrij ving gegeven van de afzonderlijke plaatsen op Schouwen-Duiveland. Deze teksten zijn afkom stig uit het Aardrijkskundig woordenboek van A. J. van der Aa (Gorinchem 1839-1851). Bij alle illustraties, waarvan de kwaliteit soms bedroevend is, worden onderschriften vermeld. De teksten geven nauwelijks extra of meer diep gaande informatie. Een auteur wordt in de publicatie niet vermeld. Het aantal pagina's per plaats is in enkele geval- 11

Stad en lande | 1997 | | pagina 13