OD OD Od OD «Kg» ddjup (Kgi) OD OD Od EEN ONTMOETING MET HUIB UIL, GEMEENTEARCHIVARIS VAN DE GEMEENTE SCHOUWEN-DUIVELAND Huib Uil, archivaris (foto: redactie) Huib Uil, gemeentearchivaris van de gemeente Schouwen-Duiveland. Hij werd in Zierikzee gebo ren op 5 september 1953 en is gehuwd met Klazina Verhage uit Biezelinge. Het echtpaar heeft vier zonen. "Mijn tak van de familie woont al bijna 200 jaar op Schouwen-Duiveland," ver telt hij "en daardoor behoor ik tot de inboorlin gen hier, maar eigenlijk stamt mijn familie uit Tholen." Als overheidsdienaar vierde hij onlangs zijn 25-jarig jubileum. Hij vertelt met liefde over zijn vak. "Mensen den ken altijd, dat ik een heel saai beroep heb. Mijn zoektocht door de archieven, is voor mij echter één groot avontuur. Om met Willem Bilderdijk te spreken: 'In het verleden ligt het heden, in het nu, hoe de toekomst worden zal." Van zijn hand verscheen een aantal publicaties over de geschie denis van Zierikzee en Schouwen-Duiveland. Huib Uil is in zijn vrije tijd politiek actief. Hij is lid van het landelijk hoofdbestuur van de SGP, de oudste politieke partij van Nederland (1917) in de oorspronkelijke vorm. Op de HBS, toen nog gevestigd aan de Manhuis straat in Zierikzee, was geschiedenis het lieve lingsvak van Huib Uil en daarom wilde hij het liefst geschiedenis gaan studeren en vervolgens geschiedenisleraar worden. "Op een dag kwam er echter een beroepskeuze-adviseur op school en deze man heeft mij geattendeerd op de mogelijkheid om archivaris te worden. Dit was een 'eye-opener' voor mij. Kort daarop ben ik al begonnen aan stamboomonderzoek en ik ben gaan speuren in de geschiedenis van Zierikzee. In 1971 ging hij naar de Rijksarchiefschool in Utrecht. Zijn stage-periode bracht hij door op het archief in Goes. In 1972 trad hij in dienst bij het archief in Goes. "Al spoedig werd ik secreta ris van de heemkundige kring daar, mijn toekom stige vrouw kwam zich op een dag opgeven voor een excursie en van het een kwam het ander. We bleken de zelfde interesses te heb ben." "Ik heb met veel plezier gewerkt in Goes. Ik heb de inventarisatie van het archief van de stad af kunnen ronden. Het archief daar, is zeer volledig. Het reikt van 1449 tot 1851In 1851 ging de gemeentewet in werking. De inventaris vormt de sleutel van het archief. Naar aanleiding van infor matie, die men in de inventaris vindt kan men op zoek gaan in het verleden." Dit is een vervelend en naargeestig boek...' met deze zinsnede begint de handleiding voor de inventarisatie van archieven. "Niet echt uitnodi gend," vindt Uil, "maar degenen, die de inventa risatie eenmaal tot stand brengen, zijn wel de wegbereiders voor het historisch onderzoek. Onze primaire taak is, om het historisch materi aal toegankelijk te maken. Daar ben ik in Goes zeven jaar mee bezig geweest. Ik heb me daar in vaktechnische zin goed kunnen ontwikkelen. In 1979 werd ik gevraagd om adjunct-streekarchi varis te worden in dienst van het streekarchivari- aat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. De archivaris toen, was de heer W. H. Keikes, na zijn uittreding werd ik zijn opvolger." 17

Stad en lande | 1997 | | pagina 19