EXCURSIE NAAR ENKHUIZEN melde werk gepubliceerd worden als bronnenuit gave. In de acta is het bestuurlijk handelen vast gelegd. Er is maar één exemplaar van in hand schrift geschreven. Het landelijk project wil het materiaal beter ontsluiten en gemakkelijker toe gankelijk maken voor bestudering. "Mijn werk is het overschrijven, rubriceren en samenstellen van de index op trefwoorden en onderwerpen," aldus Uil. Voor de Vereniging Stad en Lande heeft Huib Uil ook al heel wat werk verzet. Hij kwam op de gedachte om het jaarboek uit te geven. De Kroniek van het land van de zeemeermin ver scheen voor het eerst in 1976 met Huib Uil als initiatiefnemer in de eerste redactie. "Het jaar boek ging vlot van start," vertelt Uil, "we hebben tot nu toe nooit grote problemen gehad om om auteurs te vinden. Kennis van het eiland is het uitgangspunt, het jaarboek is een middel om die kennis te verdiepen. Verrijkend is het, als een onderzoek afgesloten kan worden met een arti kel. Als iemand een scriptie moet schrijven, in het kader van een onderzoek, dan vragen wij nogal eens, of zo iemand het resultaat van het onderzoek om wil zetten in een artikel." Huib Uil schreef een aantal boeken: 'Straatnamen van Zierikzee', 'Zierikzee stad aan de Oosterschelde', 'Zierikzee stad met vele gezichten' en 'De wapens neergelegd' en met Frans Beekman het boek over plaatsnamen op Schouwen-Duiveland. "Wat het archief betreft, zijn we bezig om een oplossing te vinden, om de automatisering in goede banen te leiden. We worden informatie managers," aldus Huib Uil. "De archivaris oude stijl verdwijnt. We zijn op weg naar het digitale tijdperk. De tekst van het originele, oude boek roep je nu op je beeldscherm op. Het papier wordt steeds meer losgelaten als informatiedra ger. Een punt van grote zorg is, hoe we onze archieven over kunnen dragen aan de volgende generatie. Het is een probleem, dat oudere soft ware steeds verdwijnt en dat we bestanden na verloop van tijd niet meer op kunnen roepen. De ontwikkeling verloopt uiterst snel; deze ontwik keling moeten we begeleiden. Een archivaris is altijd toekomst gericht bezig met het verleden, om een beeld van dat verleden aan de volgende generatie over te dragen." Zierikzee, 12 september 1997 B.R-de R. De jaarlijkse excursie van de Vereniging Stad en Lande had dit jaar op zaterdag 6 september plaats. De excursiecommissie die dit jaar bestond uit de dames C. W. Deurloo, S.H. Eggink-du Burck en L. Sluys alsmede de heer P.F. Vleugel, voorde ons deze keer naar het Zuiderzee Museum te Enkhuizen. Om de auto's van de deelnemers gemakkelijker kwijt te kunnen vertrokken we van de parkeer plaats aan de Scheldestraat te Zierikzee. Goed op tijd, om 8.00 uur, startten de bussen met 76 deelnemers. De rit voerde via de Benelux-tunnel naar Leiderdorp waar de koffie werd gebruikt. Intussen waren we over de geschiedenis van Enkhuizen geïnformeerd, zodat we wisten dat deze plaats eerst uit twee dorpen bestond; Enkhuizen rond de Sint-Pancraskerk en Gommerskerspel rond de Sint-Gommaruskerk. Na samenvoeging kreeg de plaats die nu alleen Enkhuizen heette stadsrechten in 1355. De stad leefde van de scheepvaart. Handel met de Oost- zeestaten en de VOC en WIC maakten Enkhuizen tot een van de belangrijkste Zuiderzeesteden. Nu is het watertourisme zeer belangrijk voor de stad. Bijna op tijd, 11.45 uur, kwamen we in Enkhuizen aan en hadden twee uur de tijd om 19

Stad en lande | 1997 | | pagina 21