Ot/y?9~ VAN DE REDACTIE VAN HET BESTUUR y In ons herfstnummer aandacht voor de restaura tie van de Plompe toren bij Burghsluis. Deze restauratie stond al enige tijd op het verlanglijstje van de Vereniging Stad en Lande. We zijn dan ook verheugd dat het karakteristieke bouwwerk aan de Oosterschelde behouden kan blijven en zelfs functioneel zal worden gemaakt als infor matiecentrum. Enige tijd geleden hebben we in ons mededelingenblad aandacht besteed aan het verval van de oude soldatenschuur bij Scharen- dijke. Met blijdschap hebben we kennis geno men van het voornemen van de gemeente, om deze schuur op de monumentenlijst te plaatsen. Ook het verzoek van Stad en Lande om de schutskooi in Zierikzee te behouden is gehono reerd. Nog een nieuwtje: de Stichting Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland krijgt een schenking van 70.000 van de Stichting Renesse. Dit geld zal worden aangewend voor de bouw van een schuur bij het museum. ADOPTIE VAN MONUMENTEN Monumenten hebben iets speciaals. Ze geven een goed gevoel, dwingen respect af voor prestaties uit het verleden. Ze roepen vragen op, geven soms antwoord op vragen. Ze maken ons nieuwsgierig. De Monumentendag in september trok velen naar historische plaatsen. Jong en oud, maar toch voornamelijk mensen, die de schoolbanken al enige tijd verlaten hebben. Het behouden van Monumenten is een zaak die ieder aangaat. Ook de jeugd. Ik vind het dan ook een prachtig initiatief dat er een nieuw project is met de titel 'Scholen adopteren Monumenten'. Het idee is uit Italië komen overwaaien en werd in Nederland geïnitieerd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het Nationaal Contact Monumenten. Een school gaat een langdurige band aan met een monument, een beschermd dorpsgezicht, een landgoed of bijzonder park. Vanuit het gekozen monument verkennen de leerlingen de samenleving van toen, de techniek, de taal, de geografie, de natuur, de kunst en nog veel meer. Voor leerlingen is dit een prachtige manier om in aanraking te komen met Monumenten en om van monumenten in hun eigen omgeving te gaan houden. Scholen hebben bij een dergelijk project onder steuning nodig. In de eerste plaats van de bezit ters van Monumenten, maar ook van hen die kennis bezitten op het gebied van archeologie, kunsthistorie, bouwkunde, geschiedenis, enzo voort. Binnen de vereniging Stad en Lande is er veel kennis op een breed terrein. De doelstelling van Stad en Lande is deze kennis uit te dragen. We doen dit middels lezingen, de Kroniek en het blad wat u nu in handen heeft. Inhaken, op het in mijn ogen zo belangrijke project 'Scholen adopteren Monumenten', wil onze vereniging dan ook van harte ondersteunen. In samenwer king met bijvoorbeeld de musea, de archiefdienst en andere organisaties op Schouwen-Duiveland kunnen er door de schooljeugd boeiende projec ten tot stand gebracht worden. H. Doeleman, voorzitter 1

Stad en lande | 1997 | | pagina 3