VERSLAG VAN DE ALGEMENE LEDEN VERGADERING D.D. 24 APRIL 1997 de vorm van specifiek deze toren als informatie- centrum:"Het gaat hier natuurlijk om een fantas tisch punt, de Plompe toren vormt toch een soort baken aan de zuidkust van Schouwen." Om nog maar te zwijgen over het uitzicht dat het gevaarte te bieden heeft, met aan de ene kant de fouragerende vogels in de Koudekerkse inlage en in de verte de Schouwse dorpen en aan de andere kant het aangename, steeds weer wisse lende panorama van de Oosterschelde. Hoelang de Plompe toren er al staat, is niet pre cies bekend. Zeker is wel dat het een restant vormt van de kerk van het voormalige dorp Koudekerke. Een eertijds welvarend dorp, parochie en zelfstandige ambachtsheerlijkheid door watervloeden in de zestiende eeuw, zo goed als helemaal in zee verdwenen. In 1581 werd dwars door het dorp, vlak langs de toen malige kerk, een inlaagdijk gelegd, die al snel als buitendijk moest fungeren. In 1583 werd de kerk afgebroken, maar de toren moest blijven staan, omdat die zo'n prima baken vormde voor de scheepvaart. Of de Plompe Toren nu een restant is van laatstgenoemde kerk of van het eerdere godshuis ter plaatse, blijft een raadsel. De Encyclopedie van Zeeland vermeldt dat de eerste kerk van Koudekerke waarschijnlijk gewijd was aan Sint Maarten en had twee bijaltaren, voor het Heilige Kruis en de Maagd Maria. Toen in 1458 het ambacht Koudekerke, samen met het ambacht Haamstede, door de prins van Gruuthuse werd aangekocht, heeft deze er een nieuwe kerk laten bouwen. Tijdens de bouw van deze kerk, in het laatste kwart van de vijftiende eeuw, was er nog geen gevaar voor ondergang, want in 1475 lag de zeedijk nog drie kilometer van het dorp, zo staat verder te lezen. De zee heeft de Plompe toren in de loop van de geschiedenis nooit kunnen deren, een boer ech ter bijna wel. In de uitgave Schouwens West hoek zoals het was, verhaalt W. P. de Vrieze namelijk over het feit dat in de vorige eeuw, de in de nabijheid van de Plompe Toren wonende landbouwer J. de Glopper, bij het gemeentebe stuur een verzoek tot afbraak van de toren indiende. De Glopper had last van de in de toren nestelende kauwen en vond afbraak daarom wel een gerechtvaardigde oplossing voor zijn pro bleem. Zijn verzoek werd gelukkig afgewezen! Carolien de Vrieze Op donderdag 24 april jl. werd de algemene ledenvergadering van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland gehouden in de grote zaal van Mondragon. Om 19.30 uur open de de voorzitter de vergadering door iedereen hartelijk welkom te heten, in het bijzonder de spreker van die avond: lid van Gedeputeerde Staten J. G. van Zwieten. Er waren 78 leden aan wezig. Diverse personen en instellingen hadden bericht van verhindering gestuurd: het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland, de provinciale com missie Heemschut Zeeland, mevr. Van der Doe- van der Geest, dhr. Kloosterziel, dhr. Maliepaard, dhr. Romeijn, mevr. Romijn-de Raat, dhr. Schorer, dhr. Sinck. Op de vorige ledenvergadering was toegezegd om als Vereniging een beleid te gaan ontwikke len over onze opstelling in planologische zaken. In dezelfde tijd kwam de Provincie Zeeland met een nieuw ontwerp Streekplan. Dus werd beslo ten deze beide zaken met elkaar te combineren. Deze avond na de pauze kwam het Streekplan met de visie van Stad en Lande uitgebreid aan de orde. De pers heeft al kennis kunnen nemen van onze visie op het Streekplan en ook nu was het beschikbaar. 3

Stad en lande | 1997 | | pagina 5