MEDEDELING OKTOBER 1997 EEN HYENA VAN ZO'N TWEE MILJOEN JAAR OUD IN DE SCHELDE VALLEI aanraakte viel er zo'n staaf omlaag in een gleuf. Op het topje van die staaf zat de mal van een letter. Had hij de gehele regel getikt, dan haalde hij een handel over en kwam er een bak met kokend lood naar voren en zo maakte hij dan een loden regel met tekst. Vervolgens greep hij een groot handvat aan de huif en daarmee deed hij dat hele bovenstuk van de machine omhoog en de gebruikte staven schoven, langs de draden waarlangs ze omlaag waren gegleden, weer terug op hun plaats. Natuurlijk was het erg heet in die werkruimte, want het lood werd ter plaat se gegoten. De ramen stonden meestal wagen wijd open en je keek dan op het plein van het 'Huis van Nassau', waar altijd wat te beleven was. Vooral op donderdag, de marktdag, was het daar druk. Veel veekooplui, die op de Schuit haven hun handel hadden staan, de vrachtrijders en anderen liepen dan achterom het café bin nen. Het grote gebouw dat nog als Graanbeurs heeft gefunctioneerd, was er toen nog niet. Maar voor mij was toch het hoogtepunt als ik achter de zetmachine mocht gaan staan om mijn eigen naam te zetten. Ik mocht, natuurlijk onder toezicht, alle handelingen doen en als de regel was afgekoeld mocht ik het plakje lood mee naar huis nemen. Op de smalle kant van het plakje stond dan in spiegelschrift Harry Blankert. De herhaling van de uitzending van het radio-programma 'De Tijdmachine' van Omroep Zeeland over de geschiedenis van het Leidse weeshuiskoor en het Zeeuwse/Schouwen-Duivelandse muziekleven 1800-1830, die op afgelopen 17 augustus was gepland, is door een korte termijnwijziging in de programmering verplaatst. Uitzending hiervan zal aanstaande 3 november, tussen 15.00 en 16.00 uur, plaatsvinden. In deze uitzending interviewt Peter Sijnke, Sander den Haan uit Zierikzee en Peter Kann uit Den Haag, die een boekje schreven over genoemd koor. Hyena's kent men tegenwoordig van tropische gebieden. Er zijn nog drie levende soorten. Zo komt de gestreepte hyena (Hyaena hyaena Linnaeus, 1758) voor in Voor- en Midden Azië, India, Arabië en het Noorden van Afrika tot in Kenya. In Voor-Azië, India en Noord-Afrika wordt hij echter bedreigd met uitsterven. Dat hyenas ook in Nederland voorkwamen is minder bekend. Dit weten we van de fossielen, overblijfselen van de hyena. In Zeeland wordt op een uiterst unieke wijze naar fossiele over blijfselen gezocht. Tot de uitrusting van de paleontologen behoort hier een echte mosselkotter met korren (net ten). In het begin van de 50-er jaren vissen de be manningsleden van de Zierikzeese mossel-kotter 'Wilhelmina' met het registratiekenteken ZZ 8 een grote haaietand op in de Westerschelde. De bemanning van de ZZ 8 bestaat uit schipper Benjamin Schot en zijn twee zonen Jaap en Wim. Nieuwsgierig en enthousiast geworden door deze vondst kwamen zij via de gemeente ambtenaar Piet van Beveren uit Zierikzee, in contact met professionele beoefenaars van de 6

Stad en lande | 1997 | | pagina 8