EXCURSIE NAAR LEUVEN De excursie, welke dit jaar op 5 september plaats vond, voerde ons naar België, waar Leuven op het programma stond. Precies om 8 uur startten de bussen met 70 deelne mers van het parkeerterrein aan de Scheldestraat te Zierikzee. Na een koffiestop in Hoogerheide gingen wij richting Leuven. Bij Mechelen draaiden wij via vele omwegen om het 'zusje van de Dikke Toren' heen en kwamen uiteindelijk toch ruim op tijd in Leuven aan. Omdat het kermis was werd het verde re stadsbezoek te voet afgelegd. We werden verrast door een geweldig bloementa- pijt (begonia's) dat ter gelegenheid van het 550 jaar bestaan van het stadhuis op het plein ervoor was neergelegd. Hier namen drie gidsen ons onder hun hoede voor een bezichtiging van de binnen stad. Om te beginnen het gotische stadhuis uit 1448. De beelden die de gevel vrijwel geheel bekleden blijken pas in de 19de eeuw, naar het oorspronkelijke ontwerp, te zijn gerealiseerd. Aan een echte bestudering van deze gevel zou men wel een maand kunnen besteden, omdat elke con sole en elk baldakijn een stukje bijbelverhaal weer geeft. Wij hadden maar een paar minuten. Excursie naar Leuven. (Foto: privé-collectie Tineke Deurloo) Klooster van de Norbertijnen. (Foto: privé-col lectie Tineke Deurloo) Tegenover het stadhuis werd de St. Pieter beke ken. Een prachtige gotische kerk met een ingeto gen interieur. Bijzonder is dat hier het doksaal nog op zijn oorspronkelijke plaats staat. In dit sobere kerkinterieur valt de barokke preekstoel, waaronder het beeld van de latere heilige Norbertus van zijn paard stuikt, wat uit de toon. Verder werden enige universiteitsgebouwen bekeken. Hieronder het Pauscollege, oorspronke lijk geschonken door paus Adriaan VI, die ook pastoor in Goedereede is geweest. Na een lunch op eigen gelegenheid liepen wij naar het Groot Begijnhof. Prachtig gerestau reerd, nu niet meer door begijntjes maar door studenten bewoond. Met de bus ging het gezelschap naar de Abdij van Park te Heverlee. Dit klooster van de Norbertijnen, volgelingen van de man die toen hij van zijn paard gestuikt was tot inkeer kwam en vroom ging leven, stamt uit de 12de eeuw. Het is vele malen verbouwd en uitgebreid. Zo is de kloostergang overdekt om er cellen bovenop te bouwen voor de in aantal steeds toenemende kanunniken. Nu zijn er echter nog maar elf kanunniken over, die met veel moeite het gebouw trachten te onderhouden. Na dit geestelijk voedsel reden wij naar het cen trum van Antwerpen, waarin het gezellige res taurant 'La Sarrazine' het diner gebruikt werd. Om even over tienen waren wij weer in Zierikzee. Rest ons nog om de excursiecommissie bestaan de uit de dames Eggink, Deurloo en Sluys en de heer Vleugel dank te zeggen voor de organisatie van deze weer zo goed geslaagde excursie. HJ. van 't Flaaf 21

Stad en lande | 1998 | | pagina 75