73 steen van 't Neusje. Het vlas was slegt en onverkopelijk aan de markt. Den 14. Mijn melkkoeye opgestalt op zondag wegens de ontzettende regen die er kwam en hagel. Den 28. Het was 30 duym water in het Oudeland van Poortugaal. Alle dag regen, men kon niet zaaye en niet ploegen. Den 1 December. Nat weer alle dag zoo als men zelden zag. Den 29. Alle dag regen, geen vorst maar ruuw weer. H. C. Verduijn den Boer - Gorzeman Bron: Dagboeken familie Vermaat te Poortugaal: Hendrik Vermaat (1777-1840), Gerrit Vermaat (1824-1903) Beiden bewoonden een kapitale boerderij aan de Molendijk, welke in 1942 door brand werd ver woest. Een neergeschoten Duitse jachtbommen werper verloor een grote hoeveelheid kerosine, die op het rieten dak van de boerderij terecht kwam, waarna een grote brand ontstond. Van de oorspronkelijke vier dagboeken die in een alkoof werden bewaard, overleefden er drie de vuurzee. Verklaring onbekende woorden: duvm - varieert van 1 tot 2,5 cm kalfschot - jonge koe die eenmaal gekalfd heeft en daarna een jaar niet okkasie - gelegenheid meet of aemet - 0,49 ha meraen of moraen - 0,99 ha. Mogelijk zoveel land als men met een span ossen in een" mor gen" kon ploegen mud - 111,51. paardeboonen - tuinbonen rootdammen - dammetjes op het land, waarbin nen water vastgehouden kon worden om het vlas in te laten "roten", zodat de bastvezels loslaten steen - gebruikt voor vlas, z.g. grofgewicht van 8 of soms 6 pondlasmaa ton - 220 I. vaareaoed - vaarsbeest, koe van 7 maanden tot 2 jaar, die gekalfd heeft voer - karrevracht voerhoeken - klein, leeg gedeelte van schuur waar van de zolder hooi of stro naar beneden gegooid wordt om het vee te voederen 10

Stad en lande | 1999 | | pagina 12