gel van de Nieuwe Zuiderkerk in Rotterdam. Piet van den Kerkhoff was eveneens docent aan het conservatorium. Hij stelde hoge eisen aan zijn jonge leerling. Die lesperiode duurder echter niet lang. In verband met zijn delicate gezondheid moest de leermeester zijn werkzaamheden sta ken "Op 14-jarige leeftijd ging ik op les bij Jet Dubbeldam, een bescheiden, maar uitstekend organiste," aldus Van der Veer. "Zij had de Prix d'Exellence behaald, ze was een uitnemend orga niste." Na de middelbare school ging hij naar het Rotterdams Conservatorium. Hij koos de vakken orgel en schoolmuziek. Het vak schoolmuziek was opgesplitst in koordirectie, zang en blokfluit. Van der Veer: "Het element 'opvoeden' kwam om de hoek en daar wilde ik in verder, les geven in mijn vak. Ik kon ook professioneel organist worden, maar dan moest ik heel veel studeren en concerten geven. Ik zocht naar meer kanten van de muziek. Dat 'les in muziek willen geven' is iets, wat mij van nature ligt." Wie Mar van der Veer daarin ooit bezig heeft gezien, weet dat hij niet alleen heel goed in staat is om een instrument te bespelen, maar ook in hoge mate in staat is om een groep zangers te 'bespelen'. Groepen, kerken vol, teksten aan elkaar pratend en dan even achter de piano zit tend begeleiden om vervolgens weer op te sprin gen om als dirigent de massa te 'laten klinken'. Schijnbaar moeiteloos mensen enthousiast makend voor iets minder gemakkelijk in het gehoor liggende teksten en muziek. Om dan even later weer net zo gemakkelijk mee te dei nen in populaire volksachtige melodieën. In 1975 trouwde Mar van der Veer met Sjanie, de dochter van de Christelijke Gereformeerde dominee in Vlaardingen, van die kerk waar zijn vader koster was. Uit hun huwelijk werden drie kinderen geboren. Geruime tijd was hij organist van de Deutsche Evangelische Gemeinde in Rotterdam, hij volgde daar Jet Dubbeldam op. Hij vertelt: "Na ons trouwen woonden we op een zolderetage in een koopmanshuis in het cen trum van Rotterdam, vlakbij de huidige Erasmusbrug. Mijn vrouw werkte in de verple ging. Mijn vader had in Zierikzee gesolliciteerd als koster van de Christelijke Gereformeerde Kerk en was er aangenomen. Via mijn ouders verna men we, dat er huizen leeg stonden in Poortambacht. Een vrij huis, dat was precies wat wij zochten! We gingen in Poortambacht wonen en zijn er nooit meer weggegaan. Er was gebrek aan koordirigenten hier in de regio, dus er was veel werk voor mij. In 1978 werd ik als muziek docent aangesteld aan de Christelijke Scholengemeenschap Prins Maurits in Middelharnis. We zijn klein begonnen, maar inmiddels mag zang tot een examenvak worden gerekend. Ook met het onderdeel 'solozang' mag men de musiceer-tentamens afleggen. We hebben nu drie schoolkoren en we werken met drie muziekdocenten. Zelfs zang mag nu tot een examenvak worden gerekend." Begin 1996 werd het idee geboren voor het spektakelstuk Het Oproer van Zierikzee. Op 1 januari 1997 verloor de gemeente Zierikzee haar zelfstandigheid, omdat het opging in de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. Burgemeester Asselbergs wilde dat het opgeven van de zelf standigheid niet ongemerkt voorbij zou gaan. Een 'cultureel afscheidsgeschenk' wilde hij de bevolking geven. Vertegenwoordigers uit alle lagen van de bevolking gingen om de tafel zit ten. Cees Möhlmann, die al een jarenlange erva ring op gebied van theater bezat, kwam op het idee om samen met Mar iets te schrijven. Mar had in Zierikzee al een grote productie op zijn naam met medewerking van de theatergroep en een groot aantal koorleden ter gelegenheid van het 150 jarig jubileum van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ook had hij ervaring als componist van kindermusicals. De kennis van het tweetal zou in dit geval goed van pas komen. Samen bezochten ze archivaris Huib Uil en deze deed in vogelvlucht verslag van de geschiedenis van Zierikzee. Het Oproer van 1472 sprak hen het meest aan. Bij dit oproer werden twee commis sarissen van de toenmalige landsheer, de Bourgondische hertog Karei de Stoute, om het leven gebracht. Zij brachten de boodschap, dat de belastingen wederom verhoogd zouden wor den. Het 'grauw' (arme bevolking) van Zierikzee nam het recht in eigen hand, doodde de twee boodschappers - daar aanwezig in vergadering met het stadsbestuur - in de Weeskamer van het stadhuis. Vervolgens wierp men het tweetal, om 12

Stad en lande | 1999 | | pagina 14