de woede verder te koelen, het raam van de tweede verdieping uit. De toch al kort aange bonden Karei de Stoute kwam daarop zelf pools hoogte nemen en dreigde de stad Zierikzee met de grond gelijk te maken. Zie hier de ingrediën ten voor een ijselijk drama. Langzamerhand kreeg het theaterstuk vorm. Mar van der Veer bleek uitstekend in staat te zijn om de ideeën van schrijver en regisseur Cees Möhlmann muzikaal vorm te geven. Hij schreef de liedteksten en de muziek voor het theater spektakel "Het Oproer van Zierikzee". Ruim 80 acteurs, musici en zangers van verschillende ver enigingen uit Zierikzee en omstreken werkten belangeloos mee. Het stuk, dat eerst een een voudige productie voor amateurs leek te wor den, groeide onder de handen van Möhlmann en Van der Veer uit tot een professioneel uitge voerd drama, waar mensen van heinde en verre voor toestroomden. "De theatrale elementen van deze historie spra ken ons aan", aldus Van der Veer. "We zagen het allebei meteen voor ons. De vergiffenis, die het volk geschonken wordt aan het eind voegde voor ons een extra dimensie toe. Cees en ik werkten het geheel uit met behulp van materiaal uit het archief. Cees stuurde mij steeds een bedrijf met hier en daar een aantekening waar een lied moest komen. De liedteksten schrijven is het meeste werk. Als de tekst klaar is, wordt de melodie erbij geschreven. In ons geval met een knipoog naar muziekstijlen. Er zijn eigentijdse en historische muziekelementen gecombineerd. Het is een keus die je maakt. We gebruikten synthesi zers in combinatie met echte instrumenten. We zijn, in de studio, dagen bezig geweest met het creatief proces. Onder leiding van een geluids technicus, is alles op band gezet. Inmiddels is de Stichting Historische Spelen opgericht en hoeven wij ons niet meer zo met de organisatie te bemoeien, we houden ons alleen nog bezig met de uitvoering." Het stuk werd verscheidene keren in de Concertzaal uitgevoerd en kreeg in de zomer van 1998 een vervolg als groot historisch spektakelstuk midden in de stad Zierikzee: bij de Beuze en op de Oude Haven. De grote apotheo se was de fakkeloptocht langs de haven. De bevolking trekt, gehuld in een boetekleed, her tog Karei tegemoet, onderwijl luid klagend en om genade smekend. Als de hertog vergiffenis schenkt, schalt het lied "We zijn er weer, Zierikzee, Zierikzee is er weer..." over de haven, welhaast het nieuwe volkslied van de stad. In de zomer van 1999 zal Het Oproer van Zierikzee nog zes keer als openluchtspel worden opge voerd. In september 1999 start de groep met de repetities van een nieuw stuk. Dit keer gaat het verhaal over het Vlaams beleg uit 1304 met een zeeslag op de Gouwe. De komende zomermaan den zijn Cees en Mar druk bezet met het schrij ven en componeren van een nieuw spektakel. Voor Mar van der Veer telt het meest, dat hij heel veel mensen enthousiast kon en kan maken voor muziek en theater. Hij vindt, dat hij Zierikzee als cultuurstad in de schijnwerpers heeft mogen zetten en hij hoopt dat het opvoe ren van dit soort historische spelen tot een jaar lijkse traditie zal gaan behoren. Zierikzee, 11 mei 1999 B. Romijn - de Raat 13

Stad en lande | 1999 | | pagina 15