BUITENPLAATS EN WANDELINGEN IN SCHUDDEBEURS HET NIEHOFF-ORGEL VAN DE GROTE KERK TE ZIERIKZEE1 Voor allen die geïnteresseerd zijn in het verleden van Schouwen-Duiveland, worden er deze zomer weer rondleidingen gegeven. Nadat we vorig jaar Noordgouwe hebben bekeken, is ditmaal Schuddebeurs de plek die we gaan bezoeken. Onder leiding van Betty Blikman - Ruiterkamp, pro vinciaal gids, en Sander den Haan, senior mede werker Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, kunt u zich verdiepen in de rijke geschiedenis van dit gehucht. Tijdens de wandeling door het prach tige landschap zult u informatie horen over de landhuizen die hier hebben gelegen die omringd werden door tuinen, slinger- en sterrebossen en visvijvers. Het gebied waarin deze buitenplaatsen zich bevonden, strekte zich uit van de grens met Zierikzee tot aan de grens met Zonnemaire. Om u niet al teveel te vermoeien, zullen de wandelingen plaatsvinden in Schuddebeurs zelf, meest langs de buitenplaatsen die zich daar nog bevinden. Er mag dan veel verdwenen zijn, er is nog steeds veel te zien De wandelingen worden gehouden op: woens dagavond 7, 14, 21 en 28 juli. Vertrek om half acht vanaf de parkeerplaats Mon Plaisir. Einde uiterlijk om half tien. Kaartjes zijn verkrijgbaar aan het begin van de wandeling en kosten 7,50. Kinderen tot 12 jaar 2,50. De opbrengst zal gedeeltelijk worden bestemd voor het onderhoud van de Driekoningenkerk van Noordgouwe. Dit is het tekentje dat gebruikt werd in een Noordgouwse atlas uit 7 758 om buiten plaatsen aan te geven Vorig jaar december is verschenen een artikel over Johan Snep (1659-1719), onder meer organist van de Grote of Sint Lievensmonsterkerk te Zierikzee in de periode 1693/'94-1719 en componist.2 Johan Snep was geboren in Utrecht en hij vestigde zich ter vervulling van een organistenvacature in Zierikzee, komend vanuit Leiden. Mogelijk volgde hij de kunstenaarszoon Heynderick van Anthonisse op. Het door hem bespeelde orgel stond op naam van de beroem de orgelbouwer Henrick Niehoff. Snep vervulde zijn taken sinds 1718 samen met zijn dochters Agnita Willemina en Johanna Catharina - de eerste Nederlandse vrouwelijke kerkorganisten van na de Kerkhervorming - die na zijn dood beiden werkzaam zijn gebleven. Vader Johan Snep en dochter Johanna Snep, welke laatste aanmerkelijk langer dan haar zuster Agnita achter de Zierikzeese orgelklavieren zat, moeten vrijwel vergroeid zijn geweest met dit instrument in de Grote Kerk. Zij hebben ieder meer dan een kwart eeuw op het Niehoff-orgel de kerkdiensten begeleid en concerten gegeven, alsmede toezicht op de staat ervan, uitgeoefend. In 1750 kwam door het overlijden van Johanna een eind aan de verbintenis tussen de familie Snep en het door Bosschenaar Niehoff vervaardigde orgel. Twintig jaar later verving men het instrument. Tot de ver vanging werd het bespeeld door organisten uit de bekende muzikale families Groneman en Lootens. Dit artikel wil enige beknopte informa tie bieden over het Niehoff-orgel en zijn bouwer. Functies en bedreiging Het Zierikzeese stadsbestuur vrijwaarde in 1576 het kostbare Niehoff-orgel tegen verniel- en 20

Stad en lande | 1999 | | pagina 22