ders toch een beetje vergeten. Het boek van Marja Visscher opent met het Schouwse volks lied. Zij begint haar verhaal in Zierikzee en reist vervolgens via de Westhoek naar Bruinisse. Zij doet haar ronde door het beschrijven van de plaatsen. Ook haar publicatie is versierd met tal rijke foto's, maar sommige zijn niet helemaal scherp. In aparte kaders geeft zij in het kort de bezienswaardigheden per plaats aan. Net als in het vorige boek over Schouwen-Duiveland is haar aandacht voor Duiveland ook minder. Ondanks de kleine kritiekpunten is het toe te jui chen dat er weer initiatieven zijn genomen om een actueel boek over Schouwen-Duiveland te maken. Vooral toeristen zullen met de uitgaven in de hand een mooie tocht kunnen maken over het eiland. Jan J. B. Kuipers (tekst), Anton Dingemanse (fotografie), Schouwen-Duiveland van oeverkant tot binnenland, Zierikzee 1999, 71 p. Het boek kost 29,90. Marja Visscher, Schouwen-Duiveland spel van wind en water, Oud-Beijerland 1999 (ISBN 90- 5534-117-7), 84 p. Het boek kost 34,90. boten liepen grote schade op en voor veel vissers betekende dit een einde van hun vissersbestaan. Ook de tragedie met de BRU 24, die in 1926 voor Enkhuizen is vergaan, wordt beschreven. Verder zijn er artikelen te lezen over de Van Duivendijkwerf, de kleding, musea en mossels en de geschiedenis van het dorp. Consent, magazine over de oude Zeeuwse zeilvaart, voorjaar 1999, nummer 14 (ISSN 1386-9310), 28 p. Het tijdschrift is een uit gave van de Stichting Behoud Hoogaars, Postbus 480, 4380 AL Vlissingen. Liesbeth van der Doe - van der Geest Bruinisse Het tijdschrift Consent, magazine over de oude Zeeuwse zeilvaart, nummer 14 voorjaar 1999, is geheel gewijd aan de vissersplaats Bruinisse. Consent is een uitgave van de Stichting Behoud Hoogaars. Deze Stichting richt zich onder andere op het in kaart brengen van nog bestaande vis sersschepen, hoogaarzen en hengsten, die ooit in de Zeeuwse wateren voeren; waar ze zijn en in welke conditie ze verkeren. Een ander project is het creëren van een houtwerf in Veere, dat de thuisbasis zal worden van de Stichting. Het doel daarvan is het overdragen van het scheepstim- merambacht en het instand houden, stimuleren en promoten van een deel van het Zeeuws cultu reel erfgoed: de typische Zeeuwse vissersboten. Er zal ook een bezoekerscentrum ingericht wor den waar een expositie over de Zeeuwse zeilvaart te bezichtigen zal zijn. In het voorjaarsnummer vertelt mosselvisser Jan Jumelet over vroeger: het vissen, de opbrengst, de handel, het dorpsleven in de jaren dertig. Foto's tonen een beeld van de stormramp die Bruinisse eind september 1911 trof: het dorp werd gered, maar de 150 vissers- 16

Stad en lande | 1999 | | pagina 18