JAARVERSLAG VAN DE REDACTIECOMMISSIE JAARBOEK OVER 1999 VERSLAG MONUMENTENCOMMISSIE 1999 In 1999 verscheen de 24ste jaargang van de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland). Vooral dankzij de mede werking van diverse auteurs kon een gevarieerd jaarboek worden samengesteld. De omslag werd in lavendelblauw uitgevoerd met op de voorpagina een door Leen Koper ABIPP vervaardigde foto van het tegeltableau, dat in 1949 werd aangeboden aan Zierikzee door de gemeenten op Schouwen-Duiveland. Dat geschiedde naar aanleiding van het feit dat in dat jaar Zierikzee haar 1100-jarig bestaan vierde. De redactieleden Lydia Mol - Sipman en Joop van Loo geven een boeiende terugblik op de feestelijkheden, die 50 jaar geleden hebben plaatsgevonden en die een blijvende herinnering hebben achtergelaten. Van de hand van H. J. E. van Beuningen is een bijdrage opgenomen over pelgrimsinsignes uit Amersfoort gevonden op het strand bij Westen- schouwen. F. Westra belicht een onbekende kaart van Brouwershaven uit 1575. J. H. Simmelink doet in zijn artikel verslag van zijn onderzoek naar het achttiende-eeuwse Oosterland, gezien door de ogen van de predi kanten. Namen op Schouwen-Duiveland, vooral persoons- en familienamen, is het onderwerp van de bijdrage geschreven door C. M. Bierens. Betty Blikman - Ruiterkamp belicht de boeiende wederwaardigheden van een vondeling uit Ouwerkerk in 1815. Gerechtsdeurwaarder H. L. van Kampenhout beschrijft zijn oud-collega Jasper Franse (1838-1916), later notaris in Zierikzee en schrijver van het gezaghebbend handboek voor de Nederlandse deurwaarder. Huib Uil belicht het drama van de Zierikzeese evangelist Arie Weltevreden. Naast steun uit de verenigingskas werd opnieuw een financiële bijdrage ontvangen van de Slavenkas te Zierikzee. De nieuwe Kroniek verscheen tijdens de najaars vergadering van de vereniging in Nieuwerkerk. Het eerste exemplaar werd uitgereikt aan mevrouw De Vin - de Vlieger, die in 1949 het Eeuwfeestcomité als secretaresse heeft bijgestaan bij het organiseren van de feestelijkheden in Zierikzee. De verkoopprijs voor leden bleef gehandhaafd op 29,50 en voor niet-leden op 35,-. Zoals gebruikelijk werd ook nu een belangrijk deel afgezet via de boekhandel. De Kroniek is ook verkrijgbaar bij onze penning meester, R. de Jongh, Grevelingenlaan 2, 4328 EV Burgh-Haamstede, tel. 0111-552857. De commissie kwam in het eerste jaar van haar bestaan enkele malen bijeen. De commissie werd in 1999 bemand door Betty Blikman- Ruiterkamp, Hugo Doeleman, Daan Joppe, David Schorer en Wim Sprengelmeyer. Concrete resultaten werden in de aanloopfase nog niet bereikt. Er werd een brief geschreven aan het gemeentebestuur om aandacht te vragen voor de schade aan (monumenten)panden, die ontstaat tengevolge van het zware gemotoriseer de verkeer. Met de gemeente werd overleg gevoerd over procedures met betrekking tot aanwijzing van beschermde monumenten. Voorts werd getracht informatie te verkrijgen over gerestaureerde panden voor het uitreiken van oorkonden voor geslaagde restauraties. Spijtig is het te constateren dat de gemeente administratief niet in staat was relevante 10

Stad en lande | 2000 | | pagina 14