Bij de strijd tegen de Duitse vijand kwam nog een andere: de officieren waren in meerderheid Franstalig. Pas enkele jaren tevoren was de loting voor militaire dienst omgezet in algemene dienst plicht. Veel rijke Walen die ingeloot waren, lieten voorheen arme Vlamingen tegen betaling als remplacant hun dienstplicht vervullen, zodat de meerderheid van de soldaten altijd uit arme, weinig ontwikkelde Vlaamse boerenjongens had bestaan. Nu waren er ook veel intellectuele Vlamingen onder de wapenen en met hen konden de officieren niet omgaan. Aan het IJzerfront roerden zich veel Flaminganten, die elkaar activeerden en streden voor gelijke rechten. Daarbij kwam nog dat de Duitsers in deze regio gifgas uitprobeerden, spoedig nagevolgd door de geallieerden. Tanks, prikkeldraad en vliegtuigen werden in deze oorlog voor het eerst ingezet. In 1917 stopte Rusland na de Bolsjewistische revolutie met de oorlog. Duitse oostfronttroepen kwamen naar het westen. De Verenigde Staten van Amerika kwamen door de onbeperkte duikbootoorlog ook tegenover Duitsland te staan. In de lente van 1918 probeerden de Duitsers met een laatste, groot offensief een overwinning te forceren in het westen. Ze wilden dit gerealiseerd hebben, vóór die enorme Amerikaanse troepenmacht in Europa aankwam. Deze opzet mislukte, maar werd gevolgd door een geallieerd slotoffensief, dat eindigde met de wapenstilstand van 11 november 1918. Bij Diksmuide werd een deel van de loopgraven op de historische plaats geconserveerd en toegankelijk gemaakt: de Dodengang. Tevens verrees in 1930 een monumentale toren ter nagedachtenis aan de strijd om de IJzer: de IJzertoren van 83 meter hoog. In deze na de Tweede Wereldoorlog nieuw opgebouwde toren is een tentoonstelling over verschillende aspecten van de Grote Oorlog 1914-1918 ondergebracht. De expositie werd in 1999 opnieuw ingericht. Bovenin is een fraai uitzicht over het weidse polderlandschap te zien en een panorama van de situatie in 1914-1918. De expositie op verschil lende etages geeft een goed beeld van de verschrikkingen van de oorlog in deze regio. Rondom de IJzertoren is een van de vele militaire begraafplaatsen uit de Westhoek. Ook in Noord- Frankrijk zijn vele militaire begraafplaatsen voor de talloze slachtoffers die deze oorlog gekost heeft. Veurne was in 1914-1918 niet bezet en werd niet vernietigd, maar was de hoofdstad van het "vrije België". Veurne is gesticht in de negende eeuw met het opwerpen van een ringwalburcht (net als Burgh op Schouwen-Duiveland) als verdediging tegen de Vikingen. In de stad zijn enkele Gotische kerken en diverse fraaie ge bouwen in Vlaamse Renaissancestijl rondom de markt. Uit de zeventiende eeuw dateren het stadhuis, de Hoge Wacht en de Oude Vleeshal. Veel gebouwen zijn opgetrokken met de karakteristieke gele IJzersteentjes. Aan de buitenkant van Veurne ligt een oud boerderijcomplex, waarin het Bakkerijmuseum Walter Plaetinck is ondergebracht. Er is een oude bakkerij waar met musters gestookt werd, een schattig winkeltje anno 1900 met allerlei verse snoep en koek. In de kelder met tongewelf zijn wisselende exposities ondergebracht. Op de zolder is een uitgebreide hoeveelheid bakkerijge reedschappen en wafelijzers tentoongesteld. In de grote schuur is een enorme collectie verschil lende broden uit diverse landen bijeengebracht. Tevens is er een gezellige koffiekamer op de deel. In het Nederlandse Sluis, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog na de bevrijding van Antwerpen, zwaar werd getroffen en bijzonder fraai geres taureerd werd, gaan we 's avonds dineren bij het Chinees-Indisch restaurant Golden River Kaai 34. drs. P .F. Vleugel Geraadpleegde literatuur - Museumgids IJzertoren-Diksmuide, Diksmuide, 1999 - H.Contamine, De Grote Oorlog 1914-1918, Bussum 1973 - J.P.J.Lokker, 'De grote vlucht. Belgische vluchte lingen op Schouwen-Duiveland', in: Kroniek van het land van de zeemeermin (1996) p. 57-71 - J.Schot BWzn, 'Vlaamse vissers als vluchte lingen in Zierikzee (1914-1918)', in: Kroniek van het land van de zeemeermin (1987) p.83-93 15

Stad en lande | 2000 | | pagina 17