te wachten stond? Zag hij zich al zwaar geboeid lopen tussen de gerechtsdienaars, die hem naar het Huis van Arrest in Zierikzee moesten brengen? Hoorde hij het hoongeroep van de dorpsbewoners, die massaal uit hun huizen waren gelopen om nog een laatste glimp van hem op te vangen? Zag hij het schavot met de galg op de Markt in Middelburg, waar de scherpschutter een einde aan zijn leven moest maken? Zag hij het duizendkoppig publiek dat naar zijn terechtstelling was komen kijken? Of was Johanna toch niet dood en zou hij wegens zware mishandeling de rest van zijn leven moe ten slijten in een kille cel op water en brood? Handtekening van molenaar Nicolaas Krabbe, door hem gezet toen hij in de nazomer van 1841 te Kerkwerve met Johanna den Boer in het huwelijk trad (foto Zeeuws Archief, Middelburg) Het leven had voor hem geen zin meer. Toen hij de molen binnenging restte hem nog maar één ding te doen. Van het touw, waarmee hij normaal de zakken van de maalzolder naar beneden liet zakken, maakte hij een strop. Later die dag vond men hem. Zijn zoon Maarten en de bevriende onderwijzer Jacob Blom vervul den de droeve plicht om van zijn overlijden aangifte te doen op het gemeentehuis. In de overlijdensakte staat vermeld, dat hij om elf uur 's ochtends is overleden. Nadat Johanna was gevonden, bleek dat ze ernstige wonden aan haar hoofd en aangezicht had. Dankzij een goede verpleging is ze gelukkig in leven gebleven, doch ze heeft Kerkwerve verlaten en is met haar kinderen Anna en Jan in Zierikzee gaan wonen. Ze overleed op 26 mei 1862. Maarten Krabbe, die na het overlijden van zijn eerste vrouw was hertrouwd met Cornelia Schooff, overleed op 24 juli 1873 in Nieuwerkerk. 11) Na zijn overlijden liet Nicolaas zijn kinderen een windkorenmolen met erf en gevolgen na, gelegen in het gehucht Nieuwerkerke, gemeente Kerkwerve, kadastraal bekend sectie D nummer 99 ter grootte van 36 ellen en een huis, erf en tuin staande en gelegen aldaar, kadastrale aanduiding sectie D nummer 88 en 89, groot 7 roeden. J. H. Midavaine Noten 1Nicolaas Krabbe was geboren op 25 januari 1784 te Kerkwerve, als zoon van Maarten Krabbe en Neeltje Izakse Luikaard (overleden op 3 februari 1784). Gedoopt werd hij op 8 februari 1784, doopgetuige was Geertje Cornelisse Gertse 2. Nicolaas Krabbe trouwde voor de eerste maal met Adriana Cornelisse. Op 11 april 1806 gingen zij in ondertrouw. Adriana is overle den op 12 december 1808 te Kerkwerve 3. Uit het huwelijk van Nicolaas Krabbe en Adriana Cornelisse werden te Kerkwerve geboren: Neeltje (geboren op 25 mei en gedoopt op 1 juni 1806, doopgetuige was Klara Abrahamse) en Adriaantje (geboren op 11 december en gedoopt op 25 december 1808, doopgetuige was Janna Cornelisse) 4. Nicolaas Krabbe trouwde voor de tweede maal op 19 februari 1812 te Kerkwerve met Neeltje Willemse Kloet. Neeltje was geboren op 30 juli 1785 te Rengerskerke. Ze was een dochter van Willem Kloet en Janna Marinusse. Neeltje is overleden op 21 maart 1818 te Kerkwerve en ze was eerder gehuwd geweest met Cornelis van den Hoek, die overleden was op 18 maart 1810 te Kerkwerve. Bij het overlijden van Neeltje Willemse Kloet is Nicolaas volgens het overlij- densregister landman en ze wonen op num mer 11 in Kerkwerve 5. Op 3 december 1812 liet Neeltje Willemse Kloet haar testament maken voor notaris Dignus Boom te Zierikzee 6. Bij het overlijden van Neeltje Willemse Kloet op 21 maart 1818 te Kerkwerve bezat ze de helft in: "Een huis, schuur, bakkeet, erve en gevolgen in de gemeente Kerkwerve, gequoteerd nr. 11, één gemet, 15 roeden land aldaar in 't Kerkebevang de 23 mate nr. 12, 22

Stad en lande | 2000 | | pagina 24