ledikant. Verder werd er een secretaire aange troffen, die onmiddellijk werd verzegeld vanwege de papieren die erin aanwezig zouden kunnen zijn. Daarnaast bevonden zich er een buffet, een nachttafeltje, een spiegel en "eenige schilderij en". De kamer daarnaast was de studeerkamer. Hier treft men een kabinet "met groot Japansch stelsel" (een set van drie of meer bij elkaar pas sende vazen van Japans porselein), een boeken kast met boeken, een bureau, een ronde tafel met kleed, zestien stoelen met kussens, een spiegel, een zilveren tabakspot en een eveneens zilveren "comfoord" (soort theelichtje). Gillis de Kater verklaart vervolgens dat de overige meube len in deze kamer aan hem toebehoren. Boerderij Al met al kunnen we concluderen dat Crayenstein in 1851 rijk gemeubileerd was. We mogen immers rustig aannemen dat Gillis de Kater even goed voorzien was van schilderijen, porselein en zilveren gebruiksvoorwerpen als zijn vader. Het is (voor ons) jammer dat het niet de hoofdbewoner van het huis is die dan overlijdt. We zouden dan een volledige beschrijving van het huis hebben gekregen, en aan de hand daar van de kamers hebben kunnen vergelijken met de indeling van het huidige woonhuis van de boerderij. In 1880 wordt het huis namelijk opnieuw verkocht, en wel aan de familie Vis. Deze laat het in 1890 grotendeels afbreken. Maar wat is grotendeels? De opmetingen die door A. Mulder zijn verricht in 1890 laten zien dat er in het landhuis nergens muren zijn van meer dan 61 cm dik, en men concludeert op grond daarvan dat er geen restanten van het middeleeuwse slot in het landhuis zijn verwerkt. Het landhuis wordt dus niet volledig afgebroken. Het lijkt in ieder geval aannemelijk dat de keuken van de huidige boerderij met zijn betegeling nog uit de zeventiende eeuw stamt. Deze bevindt zich op souterrainniveau, zoals dat in zeventien- Het landhuis rond 1750 (Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata, kopergravure door Hendrik Spilman naar een afbeelding van Cornelis Pronk (1691 -1759)) 10

Stad en lande | 2000 | | pagina 12