IN MEMORIAM DR.IR. S.F. KUIPERS (1917-2000) nog tonen door in de hoorzitting van de gemeente en voor de commissie voor bezwaar- en beroepschriften verzet aan te tekenen tegen de wijze waarop de bouwvergunning tot stand was gekomen. Wij hebben daarbij een beroep gedaan op de deskundige hulp van het advocatenbureau Van Pijkeren en Van Leeuwen. Maar toen genoemde commissie ons bezwaar ongegrond verklaarde, hebben wij gemeend geen verdere geldmiddelen meer te moeten stoppen in een procedure, die wij mogelijk in hoger beroep toch zouden verliezen. Tenslotte zijn onze reserves beperkt en zijn er in de toekomst nog wel meer zaken te bevechten. En wat onze bezwaren tegen het titanium monster zelf betreft, ook daarmee zouden we niet ver zijn gekomen. Zeker als men bedenkt dat zowel de Rijksdienst voor de Monumentenzorg als de Welstandscommissie aan het ontwerp hun goedkeuring hechtten; de laatste zelfs met haar felicitaties aan de architect! Al met al betreuren wij de gehele gang van zaken natuurlijk ten zeerste. Het gemeente bestuur is bezig een monument op te richten van vandalisme en eigengereidheid, ook al kan het met de hand op het wetboek verklaren cor rect te hebben gehandeld. Ook wij hebben het erbij laten zitten, vooral in de eerste helft van 1997, toen de gemeenteraad voor de keuze van de locatie werd geplaatst. Laat het een les zijn ons altijd 'tijdig' te beraden over belangrijke planologische beslissingen van de gemeenteraad en deze regelmatig op zijn controlerende taak te wijzen waar stads- en landschapsschoon in het geding zijn. En als altijd houdt het bestuur zich aanbevolen voor de waarschuwingen en reacties van leden! Hans Erbrink, voorzitter Op 5 juni 2000 overleed in Zutphen Sjirk Frans Kuipers in de leeftijd van 82 jaar. Als onderzoe ker van de bodem van Schouwen-Duiveland is hij van grote betekenis geweest, want hij legde gegevens vast die sedert 1953 zijn verdwenen. Na zijn pensionering heeft Sjirk Kuipers zich bezig gehouden met historisch onderzoek, dat hij combineerde met zijn eerdere bodemonder zoek en waarover hij vele artikelen schreef. Hij leefde sterk mee met de Vereniging Stad en Lande en ook daarom is een beschrijving van leven en werk de moeite waard. De lijst achter deze bijdrage omvat overigens alleen zijn publi caties met betrekking tot Schouwen-Duiveland en Zeeland. Sjirk Kuipers werd in 1917 in Leeuwarden gebo ren. Hij stamde uit een Friese familie afkomstig van Opeinde bij Drachten. Zijn vader was onder wijzer. In Leeuwarden bezocht hij de degelijke HBS-B. Na een oriënterend tus senjaar in Leipzig studeerde Sjirk van 1938 tot 1945 aan de Landbouw hogeschool in Wageningen. Vanaf 1942 zat hij ondergedoken in Friesland samen met een andere 'Wageninger', de later bekende dr. Anne Vondeling. Ook schreef hij toen zijn eerste bodemkundig artikel 'len en oar de groun fen East-Dongeradiel' (1944). Voor het tijdschrift It Beaken schreef hij later nog het artikel 'Fryslans groun'. Dr.ir. S.F. Kuipers omstreeks 1990 (foto privé-collectie) 2

Stad en lande | 2000 | | pagina 4