VISITEMUTS VAN DE SCHOUWSE DRACHT Saskia Eggink - du Burck opfsticht 33 «ei 9S '7 Over de zondagse muts van de Schouwse vrou wendracht schreef ik al eerder. Dat was een kost bare muts met kant, die alleen bij de zondagse kerkgang en bij bijzondere gelegenheden, zoals een bruiloft, werd gedragen. Ook over de rouw- muts, gemaakt van effen batist en gedragen bij de zondagse dracht gedurende de rouwperiode, heb ik al eens verteld. De Schouwse boerinnen hadden echter nog meer mutsen tot hun beschikking, om bij verschillende gelegenheden te dragen. In totaal waren er vier verschillende. Behalve de hierboven genoemde zondagse mutsen, hadden ze nog de visitemut sen, ook wel 'platje' genoemd en de gehaakte muts hier 'aekmuste' genoemd. Deze keer wilde ik de aandacht eens vragen voor het 'platje', dat hier tevens bekend was als 'puupmuste'. Het was een daagse namiddag dracht, die sommigen ook wel 'reepmuste' noemden. De reepjes waren smalle repen kant, die werden 'gepuupt' op een houten raam met gleuven in de zijkanten. Door die gleuven kon je pennetjes of stokjes steken. Het reepje gesteven kant werd op en neer door deze pennetjes gehaald. Daarna werd het boven de stoom gehouden en weer gedroogd. De pennetjes wer den eruit gehaald en men hield dan een golvend gesteven kantje over. Drie van deze kantjes wer den op de voorkant van de muts genaaid, die van tevoren al licht gesteven en gestreken was. Schouwse visitemuts, ook bekend als 'platje' of 'puupmuste' (foto W. M. Mol, Zierikzee) 18

Stad en lande | 2000 | | pagina 18