TONNENLEGGERSFAMILIES BRAAM, VAN BEVEREN EN BEEKMAN Reeds in 1795 werd de noodzaak ervan ingezien om de vaarwegmarkering te verbeteren. Tot dan toe deed iedere gemeente, die direct of indirect bij de scheepvaart was betrokken, zo op haar eigen manier aan markering. Door de Marine werd vanuit Hellevoetsluis een begin gemaakt met het leggen van tonnen ter bebakening van het Goereese Gat. Na diverse departementale wijzigingen werd de betonning na de Bataafs-Franse Tijd in 1813 ondergebracht bij het Loodswezen, onder het departement van Marine. Nederland viel vanaf dat jaar uiteen in twee districten onder bevel en leiding van twee marineofficieren met de rang van kapitein ter zee: de inspecteurs. Onder het Loodswezen ressorteerden ook de loodsen, die tot taak hadden het beloodsen van de in- en uitgaande schepen, alsmede de ver zorging van de betonning, bebakening en ver lichting. Op 14 januari 1853 werd het Loodswezen ingedeeld in zeven districten. Aan het hoofd van elk district stond een marineofficier als inspecteur. Hellevoetsluis, Brouwershaven en Vlissingen kwamen onder respectievelijk het vierde, vijfde en zesde district. Doordat het Goereese Gat steeds verder verzandde, werd door de scheepvaart almaar meer gebruik gemaakt van het Brouwershavense Gat. Hier werd dan ook in 1829 de eerste tonnenlegger of bakenmeester aangesteld: Cornelis Braam, een Thoolse garnalenvisser. Toch zou het nog tot 1839 duren eer de bebakening haar volledige beslag kreeg. Cornelis Braam werd de grondlegger van vijf generaties die waren betrokken bij betonning, bebakening en verlichting. Later viel ook het beheer van het Tonnenmagazijn, een gebouw waarin de door tonnenleggers verwisselde tonnen voor reparatie en onderhoud werden gebracht, te Brouwershaven onder Braam. De laatste beheerder Willem Cornelis Braam was 55 jaar, tot de afsluiting van het Brouwers havense Gat beheerder van het Tonnenmagazijn. Te Bruinisse werd omstreeks 1852 Jan van Beveren, een schipper uit Brouwershaven, als bakenmeester aangesteld. Tonnenlegger Salomon Beekman (rechts) en Jan Bal op het terrein waar de tonnen werden schoongemaakt in Bruinisse rond 1935 (collectie auteur) 6

Stad en lande | 2001 | | pagina 12