Tonnerimagazijn te Brouwershaven met v.l.n.r. de schokker van bakenmeester Braam en boeier De Twee Gezusters van tonnenlegger Beekman in 1926 (foto collectie auteur) Hij was eerder bij het Loodswezen aangesteld als binnenloods en moet dus een deskundig en bevaren persoon zijn geweest toen hij als baken- meester werd benoemd. Van Beveren had als taken: - de ondiepten aan te geven met behulp van tonnen en staken; - het controleren van de vaarwegen door middel van peilingen; - het in kaart brengen van de peilingsresultaten op de vaarwegen. Hij verzorgde een en ander met zijn houten boeierschuit De Vrouwe Maria, die hij had ver noemd naar zijn echtgenote Maria Brakenhoff. Hij markeerde zoals alle andere tonnenleggers de vaarwegen met houten tonnen: stompe, scherpe en bolle tonnen. Dat Van Beveren een bevaren en moedig man was, bleek in 1879, in welk jaar hij bij stormweer van een onder Oude Tonge gestrande aak, de schippersknecht wist te redden. Zoon Cornelis en knechten Adriaan Vane en Adriaan Bakker stonden hem bij. Voor deze moedige daad werd aan Jan van Beveren een zilveren medaille en aan de andere redders de bronzen medaille toegekend. Van Beveren verrichtte zijn werk tot zijn overlijden in 1883. Twee van zijn zonen werden eveneens tonnenleg ger. Willem van Beveren was vele jaren tonnen legger te Hellevoetsluis en Mattheus Johannis van Beveren volgde in 1873 in Veere bakenmeester H. J. de Haas op. Door leden van de familie Van Beveren werd vanuit Veere de betonning, beba- kening en verlichting van de Zandkreek, de Roompot en de Oosterschelde onderhouden en uitgevoerd. Zij bleven dit doen tot de afsluiting van het Veerse Gat. Mattheus van Beveren bekleedde in het openbare leven van Veere diverse functies. Hij was in deze gemeente wethouder, loco-burgemeester en ambtenaar van 7

Stad en lande | 2001 | | pagina 13