'LIEF HUIS' VOORMALIGE HERBERG VAN ELKERZEE Rechts naast de kerk is het huis te zien in 1901Het kerkgebouw van Eikerzee werd in 1959 afgebroken (foto uit: 'Scharendijke in oude ansichten') Mijn man en ik kochten ons huis Elkerzeeseweg 58 in Eikerzee in 1976. We waren ons er toen niet van bewust dat een rijke geschiedenis aan het pand kleefde. Het was een gevoelsmatige impulsaankoop, want vooral ikzelf vond het zo een lief huis. Het heeft een soort moederlijke uitstraling waarin je je geborgen voelt. Niks geen pracht en praal, alles is er praktisch, recht toe recht aan, met veel kamers en veel ruimte. Wij zijn het echtpaar Cornelis Romijn (geboren in 1936 te Papendrecht) en Bastiana Romijn - de Raat (geboren in 1946 in Sint Philipsland). Dat het een huis is dat je met respect moet behandelen weten we inmiddels, want het is ook een weerbarstig huis en soms is het slecht gehu meurd. Het staat er al eeuwen en heeft oorlogen en overstromingen meegemaakt, dus een respectvolle behandeling is op zijn plaats. Wij zijn wellicht slechts een van de vele families in de rij die in dit huis hun onderdak vinden. Vele gingen ons voor en hopelijk komen er nog vele na ons, want het is een goed huis voor een groot gezin. Onwillekeurig voel je een band met de mensen die hier vroeger hebben gewoond. Je voelt je 'thuis' in hun geschiedenis en in hun vreugde en verdriet. "Oh woon je in het huis dat vroeger naast de kerk stond", zeggen de mensen van het 'eiland' vaak. De kerk van Eikerzee leeft bij velen in de herinnering voort. Juist die kerk speelt een grote rol in de geschiedenis van het huis. Uit oude notulen blijkt, dat vroeger kerken raadsvergaderingen in dit huis werden gehouden en dat hier vanaf de zeventiende tot begin negentiende eeuw recht werd gesproken. Bovendien gaat het verhaal dat het achterhuisje nog tot het bezit van het klooster Betlehem heeft behoord. Onlangs wees een deskundige ons erop, dat de voorgevel uit kloostermoppen is 13

Stad en lande | 2001 | | pagina 17