AKTE VAN AANSTELLING TOT CONTROLEUR-VOGELWET 1936 De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verklaart, dat P.M. dell Haan geeoren te Zi©i*ikz06 9 2—2—1908 wonende te Burgh sedert 14-4-1950 is aangesteld als Controleur-Vogelwet 1936. De aangestelde heeft opsporingsbevoegdheid krachtens artikel 30 van de Vogelwet 1936. Hij heeft de door hem ambtseed verschuldigde afgelegd. 's-Gravenhage, 6 mei 1959 de Minister, namens d^zeyv afckHing Natuurbescherming, De aanstellingsakte controleur Vogelwet 1936 van Pieter Marinus den Haan te Burgh (privé-verzameling) men er ook vandaag de dag nog kan kopen! Er werden in de jaren '50 in de Westhoek meerdere malen naar vogels zoekende Belgen gesignaleerd. Aan hun vangmethode met lijm- stokjes hield dit soort vogelaars de bijnaam 'sijs jeslijmers' over. Mijn vader, Pieter Marinus den Haan, werd in april 1950 als controleur Vogelwet 1936 aan gesteld. In een proces-verbaal van een jaar later meldt hij een strafbaar feit dat was gepleegd in Koudekerke (Haamstede). Op een weiland ten noordoosten van de Zandweg aldaar signaleerde hij op de vroege zondagmorgen twee personen, die gezien hun houding eieren van weidevogels aan het zoeken waren. Nadat het perceel zonder resultaat was afgezocht, werd overlegd of ze zouden verdergaan of niet. Een van de personen zou op de uitkijk gaan staan, zodat de ander op enkele "eilandjes" naar eieren kon zoeken. Na het karwei teruggekomen op de Zandweg hield Den Haan hen aan. Verontwaardigd reageerde de oudste: "Ik mag op deze weilanden lopen zoveel ik wil, want ze zijn van ons en ik ontken dat ik daar eieren heb gezocht." Zijn kameraad verklaarde te hebben gekeken of er veel "stekels" groeiden. De controleur was niettemin overtuigd van hun schuld. Eén van het tweetal had al eens een waarschuwing gekregen wegens het rapen van eieren van weidevogels. Verder viel het op dat de vogelstand in het gebied - bestaande uit kluten, scholeksters, grutto's en tureluurs - ieder jaar verkleinde. Over controleur Simon Moelijker op Mon Plaisir in Schuddebeurs, evenals eerdergenoemden lid van de Vogelwacht, verhaalt het jaarverslag 1959 van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Hij had dat jaar een ouderloze blauwe reiger, Riekje, op een heel bijzondere manier het leven gered door haar opvoeding op zich te nemen. Bij Moelijker, geholpen door zijn vrouw, groeide het dier uit van "een kaal nestjong" tot een kloeke volwas sen vogel. Uitvoering van de Vogelwet 1936 is tegenwoor dig een taak van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Maar de controleur Vogelwet 1936 bestaat niet meer. De controleur Flora- en Faunabeheer heeft zijn werk overgeno men. Deze toezichthouder slaat tegenwoordig de 'verzamelaars' van vogels en eieren op Schouwen-Duiveland gade. Wim den Haan Deze tamme reiger staat centraal in een van de bij dragen aan het vorig jaar verschenen Eeuwboek Noordgouwe/Schuddebeurs (p. 126-127). N. B. Deze akte blijft eigendom van schorsing, ontslag of overlijden unimuueiiijK woruun terugge zonden aan het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 17

Stad en lande | 2001 | | pagina 19