Hofstede De Abeelen in Viane aan het eind van de jaren '30 van de twintigste eeuw. De overstekken van het woonhuis waren toen helaas al gesloopt (foto verzameling auteur) De laatste jaren van zijn bestaan waren voor de oorspronkelijke boerderij en zijn bewoners zeer enerverend. De landerijen van De Abeelen waren, door de kreekruggen in dit deel van Duiveland, zeer wisselend van hoogteligging. Dit had tot gevolg dat na de inundatie van begin 1944 grote delen van de hofstede droog bleven staan en dat de reeds ingezaaide wintertarwe er welig groei de. Terwijl de bewoners waren geëvacueerd! Ditzelfde was het geval met de westelijk aangren zende boerderij Oosterstein en de oostelijk gele gen hofstede 't Is niet Anders. De bewoners van deze drie boerderijen werden daarom in april/mei 1944 door de bezetter verzocht van evacuatie adressen terug te keren. Tezamen met enkele eveneens teruggekeerde boerenknechten konden zij dan de drooggelegen gronden beboeren. Het drietal boerengezinnen, de knechten en de gezin nen van de havenmeester en de machinist van het stoomgemaal vormden vanaf toen een geheel op zichzelf aangewezen gemeenschap. In totaal ging het om ruim twintig personen, onder wie vijf kinderen. Zij leefden dat jaar in een hechte gemeenschap waarin rangen en standen vervaagden. Op zaterdagavond kwam de hele groep beurtelings bij elkaar op bezoek. Voor de mannen was er dan zelfgebrouwen bier. In sep tember 1944 bleven zij hele nacht op, hopend op de komst van de bevrijders (de Duitse soldaten vluchtten toentertijd vanuit Bruinisse (Zijpe) over de zeedijk in westelijke richting). Ze werkten samen aan de verzorging van de gewassen en het binnenhalen van de oogst. Dit was alles behalve een sinecure, omdat diverse drooggeble- ven percelen als eilanden in het geïnundeerde gebied lagen. Met paard en wagen konden zij over de ondergelopen wegen deze stukken land wel bereiken, maar voor het maaien van het koren moest een maaimachine over water ernaartoe worden gebracht. Daartoe was een platbodem vaartuig bij vloed tot aan de buitenzijde van de zeedijk gebracht. Letterlijk met vereende krachten werd deze zware ijzeren boot door de coupure in de Muraltmuur, ter hoogte van De Abeelen, naar de binnenkant van de dijk getrokken. Met deze boot werd zelfs geboomd tot aan de percelen die tussen de voormalige eendenkooi en de Rampertsedijk waren droog gebleven. 22

Stad en lande | 2001 | | pagina 24