De Abeelen eind jaren '40 van de vorige eeuw (foto verzameling auteur) Al het gemaaide koren werd opgeslagen in de schuren van de drie boerderijen. Tot dorsen is het nooit gekomen, want in de nacht van 3 op 4 december werd de gemeenschap plotseling aan gezegd zich binnen enkele uren reisvaardig te maken en te vertrekken, omdat de zuidkust van Duiveland te gevaarlijk werd voor bewoning. Op enkele kilometers afstand, aan de overkant van het Keeten, zaten op het eiland Tholen immers de geallieerden. De bezetter vreesde invallen van die kant. Met alleen het hoognodige gingen de bewoners met paard en wagen langs de zuidkust van Duiveland naar Zierikzee. De volgende nacht vervolgden zij in het donker hun weg over de zeedijk, naar Haamstede. In deze plaats werden zij bij gastvrije gezinnen ondergebracht. Enkele weken later diende een deel van de mannen te vertrekken naar Duitsland om daar tewerk te worden gesteld. De rest van de groep bleef tot het einde van de oorlog in Haamstede. Dat de evacuatie van de groep geen onnodige maatregel was geweest, bleek begin januari 1945 met name voor de hofstede De Abeelen. Vermoedelijk hadden de geallieerden het vooral gemunt op deze boerderij, omdat zij vermoeden dat schuur een munitieopslagplaats van de Duitsers was. Beschoten en bestookt met brandbommen brandde de schuur, tot de nok toe gevuld met koren, volledig af. Het woonhuis met een groot deel van de inboedel raakte door de beschietingen zwaar beschadigd. Ook de dub bele arbeiderswoning naast deze gebouwen werd totaal verwoest. Na de bevrijding werd de westelijke helft van de woning hersteld met behulp van de vrijkomende materialen van de gesloopte oostelijke helft. Naast het huis werd een noodschuur gebouwd van stenen die men uit de puinhopen van de ver brande voorganger haalde. De watersnood 1953 gaf deze noodoplossingen de genadeslag. Na een bestaan van slechts 45 jaar kwamen de solide gebouwen van hofstede De Abeelen in Viane reeds aan hun eind. Rinus van Langeraad KAzn. 23

Stad en lande | 2001 | | pagina 25