HERENHUIS AAN DE MEELSTRAAT IN ZIERIKZEE Herenhuis Meelstraat 53 ofwel pension Beddegoed te Zierikzee in 1988 (foto auteur) In februari 1987 kocht ik mijn huidige woonhuis dat ook dient als kantoor en pension, Meelstraat 53 te Zierikzee. Het pand was sinds 1963 als pension in gebruik, in welk jaar wijlen Jaap Dogger hier een onderkomen schiep voor zijn gezin en voor kostgangers die destijds in deze omgeving verbleven in verband met de Deltawerken. Dogger exploiteerde hier ook een sauna, hetgeen in het Zierikzee van de jaren '70 met nogal wat hilariteit werd ontvangen. Vóór 1963, zo vertelde Dogger mij, hadden de wind en de plaatselijke jeugd lange tijd vrij spel in het pand dat er toen bouwvallig en verlaten bijstond. Meelstraat 53 is een rijksmonument, een hoe danigheid met rechten en plichten ter garantie van het ongewijzigd voortbestaan van het pand. De plichten en/aar ik niet als knellend, al bieden de fiscale- en subsidie-privileges mij evenmin veel soelaas. Subsidie betekent intensieve overheids bemoeienis, waarvoor ik nu eenmaal allergisch ben en belastingvoordeel ontstaat pas boven een drempelbedrag van vele duizenden guldens waaraan ik als doe-het-zelver nog maar zelden ben toegekomen. Het zij zo. Het verleden is hier nadrukkelijk aanwezig. Meermalen heb ik het kunnen aanraken wanneer tijdens een verbouwing, wanden of plafonds plaatselijk werden geopend. Ik waande mij dan in contact met de ambachtslieden van weleer. Zij waren daar als laatsten geweest. Ik vond wandtegels uit 1625 die met de afbeelding tégen de muur aan waren gebruikt als opvulling om muren 'strak' te maken. Die tegels waren in 1730 immers oud en waardeloos! Ook vond ik een flinke vracht puin die destijds uit gemakzucht in een holle ruimte was achtergelaten. Ik werd ge fopt met een flauwe grap van enkele honderden jaren oud! Ik heb hier altijd graag gewoond. Niet alleen de directe omgeving van mijn huis, maar het gehele bijzondere Zierikzeese stadscentrum nemen mij moeiteloos mee terug naar het Nederland van de achttiende en negentiende eeuw. De Meelstraat (oorspronkelijk de "Middelstraete") was er in 1350 al. Behalve in een historische stad ben ik hier bovendien onmiskenbaar op het platteland, en ik beschouw dat als een van de charmes van dit eiland. Niet zonder reden ben ik destijds de Randstad - die naar mijn oordeel onverklaarbaar wordt bewoond - ontvlucht. Ik had het geluk dat mijn werk dit toeliet, want talloze mensen zouden hier graag wonen maar kunnen dat niet door hun economische banden met het drukke 'Holland'. Alvorens dit pand te betrekken, woonde ik gedurende tien jaar in de polder nabij het dorp Noordgouwe. Ik herinner mij, hoewel geboren in Rotterdam, dat ik in 1987 opnieuw de stad 'uitvond', althans de voordelen daarvan ontdekte. Wanneer het stormde, merkte ik daarvan nauwe lijks meer iets. Naar huis terugkerend, vanuit 27

Stad en lande | 2001 | | pagina 29