HERENHUIS AAN DE OUDE HAVEN IN ZIERIKZEE welke windrichting ook, kom je altijd over het water en dan geven dit stadje en mijn huis mij telkens weer een veilig en beschut gevoel. Zo prachtig als het carillon op donderdagochtend handmatig wordt bespeeld, zo weerzinwekkend klinken de saaie machinale wijsjes en tijdsaandui dingen, waarbij er dag en nacht zielloos en veel te hard op dit fraaie aanslaggevoelige instrument wordt gebeukt. Samen met een toename van straatgeluid van diverse afkomst en de almaar drukker wordende vliegverkeersroute boven Zierikzee, wordt dit wellicht nog eens een reden om naar elders (op dit voormalige eiland) te verdwijnen. Wellicht ook moet ik dit beschouwen als een Zierikzees 'kruisje', waarvan ieder 'huisje' er wel een of meer heeft. Een bezoekje aan de Randstad is doorgaans weer voldoende om mijn hoofd aan de Meelstraat wel tevreden welterusten te leggen. Oer Lagerweij Het pand Oude Haven 50 droeg vroeger het huis nummer D 497. Volgens mondelinge overleve ring stamt het huis uit 1648, maar hierover bestaat geen zekerheid. De meeste bouwkundige Herenhuis Oude Haven 50 te Zierikzee rond 1930 (tweede pand van rechts) (foto collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland) elementen zijn achttiende-eeuws. De huisnaam Het paert in de wiege, destijds een bekende Nederlandse bordeelbenaming, dateert mogelijk wel uit de zeventiende eeuw. In de loop der tijd werd dit ruime pand bewoond door personen met diverse beroepen. Vooral de beroepen van koopman en ontvanger werden hier uitgeoefend. Op 8 september 1766 werd Job Vis in het poor- tersboek van Zierikzee bijgeschreven. Hij werd te Renesse op 9 februari 1744 gedoopt als zoon van Daniël Vis en Cryna Tromp. Zijn beroep was notaris en ontvanger van "'s Lands Landen" en de Landwacht soort plattelandsschutterij). Drie jaar later trouwde hij met een meisje uit zijn geboorteplaats, die de aanvallige naam Soetje Locker droeg. Job Vis en Soetje Locker vestigden zich in het huis. Ze kregen eerst twee dochters: in 1770 Quirina Dana en in 1771 Petronella. Laatstgenoemd kind kreeg, op verzoek van haar vader, de naam Wilhelmina erbij ter vernoeming van Soetjes vader Willem Locker. Ook werden twee zonen geboren. In 1773 vond de geboorte van Daniël plaats, welk kind echter binnen een jaar al stierf. In 1776 kwam weer een Daniël ter wereld. Deze vertrok in 1795 naar Amsterdam. Beide dochters deden een goed huwelijk. Quirina Dana trouwde in 1790 met Sibertus Carolus 's Graeuwen, die gedurende zijn leven de ambten van landrechter van Schouwen, schepen van Zierikzee en secretaris van de thesauriers. 28

Stad en lande | 2001 | | pagina 30