Hetzelfde huis rond 1960 (derde pand van links) (foto collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland) Petronella Wilhelmina werd in 1796 in de echt verbonden met Nicolaas de Kater, die het tot burgemeester van Zierikzee bracht. Dit was een markante figuur die zich in de Bataafs-Franse Tijd nogal Fransgezind gedroeg. Zijn ambtsperiode kenmerkt zich door vele strubbelingen. Min of meer berucht is De Kater geworden doordat hij in 1811 een groot gedeelte van het Zierikzeese stadsarchief als scheurpapier heeft verkocht, waardoor vele feiten uit de stadsgeschiedenis niet meer of met veel moeite te achterhalen zijn. Genoemde Job Vis leefde in een onrustige tijd. De achttiende eeuw kende meerdere oproeren met een politieke en economische achtergrond. In 1786 was de bevolking verdeeld in een oran- gistische en een patriottische partij. De laatste, waarvan de leden meest afkomstig waren uit de 'middenstand', waren voor vernieuwingen op politiek gebied in de hoop in bestuurlijk opzicht meer invloed te krijgen. De spanningen liepen hoog op. Op het platteland hadden al plunderin gen plaatsgevonden en op 24 september 1787 moesten woonhuizen in Zierikzee het ontgelden. Er begon een plundering die tot de volgende morgen duurde. Meer dan honderd huizen wer den geplunderd, waarvan zo'n 75 werden ver woest. Flet was niet de bedoeling dat er zou wor den gestolen, vernieling was het doel van de actie. Maar niet alle plunderaars hielden zich hieraan. Job Vis hield als notaris en ontvanger kantoor aan huis. Hij bewaarde daar onder meer de gelden die hij als ontvanger van "s Lands Landen" de landerijen eigendom van de Polder Schouwen). Kroniekschrijver Johan de Kanter Philippusz. (1762-1841) vermeld in zijn Chronyk van Zierikzee een lijst van huizen. Hierop komt voor het huis van Job Vis, dat de plunde raars geheel moeten hebben geruïneerd. Zij ont vreemdden van de Polder Schouwen onverreken- de ontvangsten 1785 en '86 ten bedrage van bijna 400 pond en van de Landwacht een bedrag van 200 pond Vlaams. Natuurlijk kon ook een lid van de familie Vis een greep in de geldkist heb ben gedaan. Omgerekend in guldens bedroeg de gehele buit rond de 3600 gulden. Het bestuur van de Landwacht besloot om het verlies te accepteren, maar met de Polder Schouwen was het een ander geval! Als de polderbestuurders 29

Stad en lande | 2001 | | pagina 31