een persoon wilden aanstellen als ontvanger, moest hij behalve een goede reputatie ook iemand hebben die voor hem borg wilde staan. In geval van verduistering moest deze de ontbre kende gelden bijpassen. En die situatie was ont staan. Het heeft jaren geduurd voor er een eind aan de zaak kwam. Toen het polderbestuur het als een geval van overmacht ging beschouwen, werd een commissie gevormd om een oplossing te vinden. Aan de Gecommitteerde Raden van Zeeland werd voorgesteld om het gestolen bedrag kwijt te schelden. Dit college ging hier mee echter niet akkoord. Op 7 september 1791 stierf Job Vis. Vervolgens besloot het polderbe stuur om de executeurs van de nalatenschap aan te spreken. Dezen hadden echter de boedel onder 'recht van beraad' aanvaard en waren daarom niet van plan om te betalen. Het kwam in 1793 tot een proces, dat de Polder Schouwen verloor. De polderbestuurders vroegen toen aan de Volksverteg'enwoordiging of hoger beroep mogelijk was. De processtukken werden opgestuurd en beke ken. Geruime tijd later kwamen ze terug en we weten alleen dat de documenten ter secretarie werden gedeponeerd. Verder werd met de zaak niets meer gedaan. Het is nooit precies duidelijk geworden wie de gelden heeft ontvreemd. Vermeldenswaardig is het dat, meer dan een eeuw later, in 1923 in het pand dat thans het huisnummer 50 draagt zich Pieter Albert Gerrit van Dijk vestigde. Hij was van beroep ontvanger en griffier van het Waterschap Schouwen. Gelukkig is Van Dijk nooit in een dergelijke zaak beland en kon hij zijn functies in meer (politieke) rust uitoefenen. Bronnen - Zeeuws Archief, Verzameling De Vos, cat.nr. 41 v. - Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (GASD), Archief stad en gemeente Zierikzee, poorters- boek 1650-1810. - GASD, archief Landwacht (doos met ongeïn ventariseerd materiaal). - A.J.F. Fokker, Schouwen van 1600-1900, Zierikzee 1908. - Johan de Kanter Philippusz., Chronyk van Zierikzee, Zierikzee 1794. - S.F Kuipers, Moeilijkheden met de financiën van de Polder Schouwen in de 18e en 19e eeuw, in: Mededelingenblad Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland 62 en 63 (1988 en 1989), p. 444-446 en 26-28. - J. van Lennep en J. ter Gouw, De uithangtekens in verband met geschiedenis en volksleven II, Amsterdam 1868. - P.T. van Rooden, Plunderingen op Schouwen, in: Archief van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1983, p. 173-198. Betty Blikman - Ruiterkamp 30

Stad en lande | 2001 | | pagina 32