aangemerkt en niet bebouwd mag worden. De Zeeuwse Commissie komt al meteen met een soort oplossing en bepleit 'open bebouwing' met een minimum afstand van zes meter tussen de bouwblokken. Er formeert zich dan een 'Comité tot behoud van Zierikzeesch Stadsschoon' op initiatief van H.J. Doeleman, directeur van Zeelandia. Op 4 maart verzendt het Comité een adres tot behoud van 't Vrije aan de gemeente raad met een toelichtende foto van "een de schoonste stadsaspecten van Zierikzee, onge twijfeld tevens een van de schoonste in heel Nederland". Het Comité pleit voor het openhou den van dit deel van 't Vrije en het instellen van een bouwverbod. In totaal tekenen 138 inwo ners, onder wie vele leraren van de Rijks HBS en diverse winkeliers, deze oproep. In april maakt de Zierikzeese dienst Gemeente werken een voorstel. Door huizenbouw zal het beeld lijden, maar dat kan het opleggen van een bouwverbod niet rechtvaardigen. Mede naar het voorbeeld van Hilversum komt men tot het idee van de 'open bebouwing'. Tenslotte komen de plannen voor de westzijde van 't Vrije aan de orde in de vergadering van de gemeenteraad van 3 mei 1927. Het wordt een pittige discussie. Het college wil de gedetailleerde plannen van Gemeentewerken niet verwerken in een voorstel tot uitbreiding van artikel 5 van de Woningverordening. De heer Catshoek (SDAP) gaat hier tegenin. De tussenruimte bij 'open bebouwing' acht hij te gering, en hij komt met een motie die om een uitbreidingsplan vraagt waarin open gedeelten worden behouden. Dan spreekt in krachtige bewoordingen de bijna 70 jaar oude burgemeester Fokker. Hij vindt de hele beweging tegen 't Vrije ontzettend over dreven. Toen de Ambachtsschool en directeurs woning schots en scheef werden neergezet, was het silhouet toch al bedorven. Nu opeens komen de protesten. Hij waarschuwt de leden van de gemeenteraad zich niette laten leiden "door bespottelijk overdreven adressen en tijdschriftarti kelen". Bovendien was 't Vrije volgens hem in de zestiende en zeventiende eeuw ook bebouwd geweest. Wethouder Koopman betoogt dat een bouwverbod onmogelijk is, en vindt dat de raad tevreden moet zijn met de toezegging van de grondeigenaar dat de tussenruimten zo groot mogelijk zullen worden. Catshoek pleit nogmaals tegen de verminking van het architectonisch schoon. De huidige bebouwing vindt hij 'niet veel zaaks'. De motie wordt daarna verworpen met tien tegen drie stemmen. Vóór waren dr. Van der Kwast (Onafhankelijk), Versteeg (SDAP) en Catshoek (SDAP). We zijn nu driekwart eeuw verder en menigeen is verrast een dergelijk villawijkje binnen de grach ten van een oude stad aan te treffen. De stijl is te vergelijken met de bebouwing langs de Lange Blokweg. Zelfs werd niet lang geleden 't Vrije met omgeving een "gebied met bijzondere waar de" genoemd met "interbellum-architectuur". Actie kan soms nodig zijn, maar een kansloze actie is verspilling van energie. Frans Beekman Bronnen - Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (GASD), Archief stad en gemeente Zierikzee, correspon dentie 1927 (zonder inv.nr.). - GASD, Zierikzeesche Nieuwsbode 1927. - B. Sens, Architectuur en stedebouw in Zeeland 1850-1945, Zwolle 1993. 32

Stad en lande | 2001 | | pagina 34